Heuristic procedures for multi-item dynamic lot sizing problems with set-up times
  1. Tez No: 3606
  2. Yazar: B.DENİZ ULUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET HAZIRLAMA SURELİ, ÇOK-URUNLU DİNAMİK KAFİLE BÜYÜKLÜ?Ü PROBLEMLERİ için BULGUSAL YÖNTEMLER ULUOZ, B. Deniz Yüksek Lisans Tezi î End. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer KIRCA Mayıs, 198B, 91 sayfa Tek aşamalı, kapasite kısıtı olan sistemlerde N tane ürünün T dönemli zaman ufkunda üretimini çizelgelemek için bulgusal (en iyi çözüme yakın sonuç sağlayan) algoritmalar geliştirilmiştir. Ürünler sinirli üretim kapasitesini paylaşırlar. Bir ürün için her üretim kararı, üretime başlamadan önce bir hazırlık gerektirir. Hazırlama maliyeti yoksanabilir varsayılmıştır. Amaç envanter maliyetini en aza indirmektir. Amaca ulaşırken üretim kapasitesi kullanırlılığı, envanter seviyeleri ve üretim sıklıkları arasındaki ilişkiler göz önüne alınmış, talep verilerinin önceden bilindiği varsayılmıştır.Tszde önerilen algoritmalar geliştirilirken en iyi çözüm özellikleri ile ilgili bulgular esas alınmıştır. Tüm yöntemler üretimi, kapasite sınırları içinde kalarak, olabilecek en geç zamana çizelgeleme kriterini kullanırlar. Algoritmalar üretim kararlarının verilişinde farklılık gösterirler. Bulgusal algoritmalar değişik problem büyüklükleri, hazırlama gereksinimleri ve farklı kapasite seviyeleri için denenmiş, çözüm süresi ve en iyi çözüme yakınlıkları açısından Karayel ' in mevcut algoritması ile karşılaştırılmalardır. Yapılan denemelerde algoritmaların kısa zamanda iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Sonuçlar önerilen bulgusal algoritmaların pratikte kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar kelimeler : çok ürünlü ve kapasite kısıtlı sistemlerde parti büyüklüğünün saptanması, malzeme ihtiyaç planlaması, en iyi sonucun alt sınırı vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HEURISTIC PROCEDURES FOR MULTI-ITEM DYNAMIC LOT SIZING PROBLEM WITH SET-UP TIMES ULUOZ, B. Deniz M.S. in Industrial Engineering Supervisor s Assoc. Prof.Dr. Ömer KIRCA May, 1988, 91 pages Heuristic procedures are developed for scheduling production of N items over a time horizon of T periods in single-stage capacity-constrained systems. The items compete for the limited availability of production capacity. When an item is produced, some preparation (set-up) is necessary before production starts. Set-up requirements are sequence independent and the objective is to minimize the holding cost. The tradeoffs between the availability of production capacity, the inventory levels, and the frequency of set-ups are considered. It is assumed that the demand data are deterministic. iiiThe heuristics proposed in this thesis are based on the properties of an optimal solution to the problem. Each heuristic uses an algorithm which schedules production as late as possible within the given capacity bounds. However, they differ in the selection of the item to be produced and of adjusting capacities. The heuristics are tested on randomly generated problems with different problem size, set-up requirements and different levels of capacity constraints. The performances are compared with the existing algorithm. It is observed that some of the developed heuristics are effective in terms of computation times and in obtaining near optimal solutions. The results indicate that the heuristics may be useful in practice. Keywords : multi-item lot scheduling with capacity bounds, material requirements planning, lower bounds on the optimum value IV