2000-2025 yılları arası 8. sınıf matematik ders kitaplarının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi açısından incelemesi ve içerik yönünden evrimi
Analysis of 8th grade mathematics textbooks between the years 2000-2025 in terms of the Revised Bloom Taxonomy and their evolution in terms of content
- Tez No: 952914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KALECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ders kitapları eğitim öğretimin önemli bir unsurudur. İyi tasarlanmış bir materyal süreci kolaylaştırıp amaca ulaşmaya katkı sağlarken yanlış veya yanıltıcı bir materyalin süreci tıkayacağı ve kaynakların israfına neden olacağı açıktır. Eğitimde yapılan değişikliklerin sonucunun görülmesi maalesef yıllar sürebilmektedir. İnsan hayatının kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda süreç bağlamında çalışmalar yapmak büyük resmi görmek için önemlidir. Tarihteki başarılarımızı örnek alıp hatalarımızdan da ders çıkartmamız doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu çalışma yeni yazılacak olan ortaokul matematik 8. sınıf ders kitapları için bir rehber, 1999 – 2025 yılları arası yazılan ders kitapları için ise bir karne niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada 1999-2025 yılları arası devlet okullarında ders kitabı olarak okutulan 14 adet 8. sınıf matematik ders kitabı üzerine bir doküman incelemesi yapılmıştır. Bu ders kitaplarının; fiziksel özellikleri, soru sayıları, soru türleri, Yenilenen Bloom Taksonomisine göre soru düzeyleri ve içerikleri açısından incelemeleri yapılmıştır. Özellikle K1 ve K2 kodlu ders kitaplarında çok ağır konuların öğrencilere aktarıldığı, ancak bunların 2008 sonrası kitaplarda kaldırıldığı görülmüştür. Ancak önceki kitaplarda ileri düzey bilişsel sorulara bolca yer verilirken güncel kitaplarda biraz daha alt düzey bilişsel sorulara ağırlıklı olarak yer verildiği görülmektedir. Bazı konuların matematik ders kitabında yer alması durumunda bir yaşam döngüsü olduğu, müfredat kapsamına girip birkaç yıl durduktan sonra tekrar kaldırıldığı tespit edilmiştir. Günümüzdeki ders kitapları konu yönünden bir hayli sadeleştirilmiştir. Ders kitaplarının tasarım yönünden bazı değişikliklere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu değişiklik önerileri tezin beşinci bölümünde yer almaktadır. Ders kitaplarından sadece birinde ispat yapılmış olduğu göze çarpmaktadır. Matematiksel öğretim metodu olarak ispatın ve modellemenin kullanımın olumlu geri dönüşleri olacağı açıktır. Ünite sonlarında özet bilgilere yer vermenin öğrencilere genel bir tekrar yaptırabilmesi ve bilgilerin şematize edilmesinde, bağ kurulmasında faydası olacaktır. Mevcut ders kitaplarından yalnızca K13 kodlu ders kitabında ünite sonu özet bilgilere yer verilmiştir. Dünyadaki modern ders kitapları incelendiğinde konuların girişinde öğrencilerin hedeften haberdar edildiği görülmektedir. Bu minvalde ülkemiz ders kitaplarında da hedeften haberdar etme ilkesine temas edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Textbooks are an important part of education. While a well-designed material facilitates the process and helps to achieve the goal, it is clear that an inaccurate or misleading material will block the process and cause a waste of resources. Unfortunately, it can take years to see the results of changes in education. Considering that human life is limited, it is significant to work in the context of the process to see the big picture. The right approach would be to look to our successes in history and learn from our mistakes. This study is a guide for the new 8th grade mathematics textbooks to be written and a report card for the textbooks written between 1999 and 2025.In this study, a document analysis was carried out on 14, 8th grade mathematics textbooks that were used as textbooks in public schools between 1999 and 2025. These textbooks have been examined in terms of their physical characteristics, the number and types of questions they contain, the cognitive levels of the questions based on the Revised Bloom's Taxonomy, and their content. It has been observed that particularly in the textbooks coded K1 and K2, highly complex topics were presented to students; however, these topics were removed in the textbooks published after 2008. While earlier textbooks frequently included higher-order cognitive questions, current textbooks tend to focus more on lower-order cognitive questions. It has also been identified that the inclusion of certain topics in mathematics textbooks follows a kind of life cycle—being added to the curriculum, remaining for a few years, and then being removed again. Today's textbooks have been significantly simplified in terms of content. However, some design-related aspects of the textbooks require improvement. Suggestions for such revisions are presented in Chapter Five of this thesis. It is noteworthy that only one of the textbooks includes a mathematical proof. The use of proof and modeling as instructional methods in mathematics is clearly likely to yield positive outcomes. Including summary information at the end of each unit would be beneficial in enabling students to review the unit comprehensively and to better structure and relate the acquired knowledge. Among the textbooks examined, only the one coded K13 contains summary information at the end of its units. An examination of modern international textbooks reveals that students are informed about the learning objectives at the beginning of each topic. In this regard, it is important for Turkish textbooks to also adopt the principle of making students aware of the intended learning outcomes.