Geri kazanılmış agregaların betonda tekrarlı kullanımının mekanik ve fiziksel özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of mechanical and properties of concrete including multi-recycled aggregates
- Tez No: 952928
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beton atıkları, çeşitli kaynaklardan elde edilmekte ve beton üretiminde agrega olarak yeniden kullanılabilirliği üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Ancak yapılan çalışmaların çoğu sadece bir kez geri kazanılarak elde edilmiş agregalar ile üretilen betonlar üzerine odaklanırken, çoklu geri kazanım süreci üzerine yapılan araştırmalarda ise genellikle laboratuvar ortamında üretilen beton atıkları kullanılmaktadır. Ancak inşaat ve yıkıntı atıklarının miktarı ve geri kazanım potansiyeli düşünüldüğünde geri kazanılmış agregaların (RA) beton atık kaynağı olarak değerlendirilmesi büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada ilk atık kaynağı olarak laboratuvar ve inşaat yıkıntı beton atıklarından RA elde edilmiş ve üç döngü boyunca beton üretimlerinde %100 oranında yer değiştirilerek kullanılmıştır. Ayrıca RA ile üretilen betonların performansını iyileştirmek amacıyla %5 oranında silis dumanı kullanılmıştır. Elde edilen RA'lar üzerinde iri agrega üretim potansiyelleri ve fiziksel özellikler araştırılmıştır. Üretilen betonlar üzerinde ise fiziksel, mekanik, mikro ve makro yapısal özellikler araştırılmıştır. Sonuçlar, ilk beton atık kaynağının türü ve geri kazanım döngü sayısının RA'nın beton üretiminde tekrarlı kullanılmasında etkili olduğunu göstermiştir. İlk kaynağı laboratuvar beton atığı olması durumunda döngü sayısının artmasıyla birlikte RA'ların fiziksel özellikleri kötüleşmiş ve üretilen betonların basınç dayanımı düşmüştür. İlk kaynağın yıkıntı beton atığı olması durumunda ise 2. döngüde beton özellikleri değişkenlik göstermiştir. Ancak silis dumanı kullanılması durumunda basınç dayanımlarında döngü sayısının artmasıyla %7,98'lik bir iyileşme gerçekleşmiştir. Bu iyileşme silis dumanının boşluk doldurma yeteneğinin mikro bilgisayarlı tomografi görüntü analizleri sonucunda elde edilen boşluk analizleri ile örtüşmektedir. Makro görüntü analizlerinde ise RA'ların döngü sayısının artmasıyla birlikte dane çapının giderek küçüldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete waste can be sourced from various origins and has been widely studied for its reuse as aggregate in concrete production. However, most studies focus on concrete produced using aggregates recycled only once, while research on multi-recycling processes often utilizes laboratory-produced concrete waste. Considering the volume of construction and demolition waste and its recycling potential, evaluating recycled aggregates (RA) as a source of concrete waste is of great importance. In this study, RA was obtained from laboratory and construction demolition concrete wastes as the initial waste sources and was used in concrete production with 100% replacement over three cycles. Additionally, 5% silica fume was used to enhance the performance of concrete produced with RA. The coarse aggregate production potential and physical properties of the RAs were investigated, while the physical, mechanical, micro, and macrostructural properties of the produced concrete were analyzed. The results showed that the type and quality of the initial concrete waste source, as well as the number of recycling cycles, significantly influenced the repeated use of RA in concrete production. When the initial source was laboratory concrete waste, the physical properties of the RA deteriorated with an increasing number of cycles, leading to a decrease in the compressive strength of the produced concrete. In contrast, when the initial source was demolition concrete waste, the properties of the concrete varied in the second cycle. However, when silica fume was used, compressive strength improved by 7.98% with an increasing number of cycles. This improvement aligns with the void-filling ability of silica fume, as confirmed by void analysis obtained through micro-computed tomography imaging. Macrostructural image analysis revealed that with an increasing number of recycling cycles, the particle size of the RAs decreased progressively.