Sosyal bilgiler dersi öğretim programı ve ders kitaplarının kuraklığa dirençli toplum oluşturma bağlamında incelenmesi
Examining social studies curriculum and textbooks in the context of building a drought-resistant society
- Tez No: 952927
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan araştırmada kuraklık ve ilişkili ögelere Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında ve ortaokul düzeyinde okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarında nasıl yer verildiğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç kapsamında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli anlayışına göre hazırlanan 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli anlayışına göre hazırlanıp 2024-2025 eğitim-öğretim yılında okutulmaya başlatılan 5.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında okutulan 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ile desenlenmiş ve betimsel analiz kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda Sosyal Bilgiler ders kitaplarında kuraklığa ilişkin doğrudan ve dolaylı ögelere yer verildiği görülmüştür. Fakat kitaplarda“doğrudan”kuraklık bir olayın“nedeni”ya da“sonucu”şeklinde belirtilmiştir. Nedenleri, sonuçları, bu sonuçların insan davranışlarına ve topluma etkisi ve bu etkileri en aza indirebilmek için yapılması gerekenler kitap içeriğinde yer verilmeyerek yeterince önemine vurgu yapılmadığına ulaşılmıştır. 5. ve 6. sınıf ders kitaplarında su konusuna dikkat çekilmiştir. Özellikle 5. sınıf ders kitaplarında günlük hayatta suyu israf eden sosyal davranışları azaltmaya yönelik bilgi grafiklerinin ve görsellerin yer aldığı görülmüştür. 7. sınıf ders kitabı bu konu içeriği bakımından eksik kalmıştır. Ders kitapları için kuraklığın bir olayın nedeni ya da sonucu değil de tek bir başlık altında ele alınması ve kitap içeriklerinin kuraklık özelinde zenginleştirilmesi önerilmektedir. 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında ise kuraklık ögesine rastlanılmamıştır. Dolayısıyla doğrudan kuraklığa ilişkin öğrenme çıktılarının ve ders sırasında neler yapılabileceğine dair süreç bileşenlerinin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how drought and related elements are included in the Social Studies Curriculum and Social Studies textbooks taught at the secondary school level. Scope of this aim 2024 Social Studies Curriculum prepared according to Türkiye Century Maarif Model, 5th grade social studies textbook prepared according to Türkiye Century Maarif Model was started reading in the 2024-2025 academic year and 6th and 7th social studies textbooks reading in the 2024-2025 academic year were examined. The research was designed using document review, one of the qualitative research methods, and descriptive analysis was used. As a result of the analysis of the obtained data, it was seen that direct and indirect elements related to drought were included in Social Studies textbooks. But, in the books,“direkt”drought is stated“reason”or“result”an event. Reasons, result, the results effect of human behavior or society and the effects what needs to be done to minimize are not included in the book content and importance is not emphasized enough. The subject of water is emphasized in the 5th and 6th grade textbooks. Especially 5th grade textbooks include information graphics and visuals reducing social behaviors that waste water in daily life. The 7th grade textbook is incomplete in terms of the content of this subject. it is recommended that for textbooks drought is not reasons or results to handle under a single title and book contents be enriched principally for drought. There was no drought element in the 2024 Social Studies Course Curriculum. Thus, it is recommended that gain is directly related to drought and creating process components of what can be done during the lessons.