Havacılık öğrenci kulüplerinin havacılık öğrencilerinin akademik, mesleki ve sosyal gelişimlerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of aviation student clubs on the academic, professional and social development of aviation students
  1. Tez No: 952941
  2. Yazar: BARIŞ TEPEDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üniversitelerde öğrenci kulüpleri öğrencilerin sosyal gelişimlerini destekleyen alanların başında gelmektedir. Bunun yanında öğrenci kulüplerindeki etkinlikler mesleki ve akademik gelişimi desteklemektedir. Öğrenci kulüplerinden verim elde edebilmek için öncelikli olarak öğrenci kulüplerinin etkililik durumunun incelenmesi gerekmektedir. Ancak yapılan literatür taraması sonunda havacılık öğrenci kulüplerinin etkililik düzeyinin incelendiği çalışmalara rastlanmamıştır. Bu çalışmada havacılık öğrenci kulüplerinin havacılık öğrencilerinin akademik, mesleki ve sosyal gelişimlerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan üniversitelerin havacılık bölümlerinde öğrenim gören toplam 152 öğrenci katılmıştır. Veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu ve öğrenci kulüplerine yönelik etkililik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programında Independent Samples T-test ile One Way ANOVA analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların öğrenci kulüplerine yönelik algı düzeylerinin olumlu olduğu bulunmuştur. Öğrenci kulüplerinin etkililiğine ilişkin algı düzeyinin öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Student clubs in universities are among the primary areas that support the social development of university students. In addition, activities carried out in student clubs support professional and academic development. In order to provide the expected efficiency from student clubs, the effectiveness of student clubs must first be examined. However, as a result of the literature review, no studies were found that examined the effectiveness level of aviation student clubs. Within the scope of this research, the impact of aviation student clubs on the academic, professional and social development of aviation students was examined. A total of 152 students studying in aviation departments of universities in Istanbul participated in the research. A personal information form and an effectiveness scale for student clubs were used in the data collection process. Independent Samples T-test and One Way ANOVA analysis were used in the analysis of the data in the SPSS 25.0 program. At the end of the research, it was found that the perception levels of the participants towards student clubs were positive. It was found that the perception level regarding the effectiveness of student clubs did not show a significant difference according to the gender of the students (p>0.05).