Z kuşağının mobil pazarlamada alışveriş amaçlı dijital uygulamalara yönelik tutum ve davranışların incelenmesi
An analysis of generation Z's attitudes and behaviors towards digital applications for shopping in mobile marketing
- Tez No: 952942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAN ÇARBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, pazarlama anlayışlarının tarihsel gelişimini ve günümüz işletmelerine sağladığı stratejik avantajları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, ürün, satış, pazarlama, tüketici odaklı pazarlama ve toplumsal pazarlama gibi beş ana pazarlama anlayışını ele alarak, her birinin işletmelerin pazarlama stratejilerindeki rolünü ve müşteri ilişkileri üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Ürün anlayışından başlayarak, satış anlayışına, ardından pazarlama anlayışına geçiş, işletmelerin daha müşteri odaklı bir yaklaşım benimsemesine olanak sağlamıştır. Tüketici odaklı pazarlama, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmayı amaçlayarak, işletmelerin rekabet avantajlarını güçlendirmiştir. Ayrıca, toplumsal pazarlama anlayışı, işletmelerin yalnızca kâr elde etmekle kalmayıp, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini vurgulamaktadır. Çalışmada ayrıca, Z kuşağının pazarlama anlayışlarına olan etkisi de tartışılacaktır. Bu kuşak, dijital dünyada yetişmiş ve sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ve kişiselleştirilmiş deneyimlere duyarlıdır. Z kuşağının tüketim alışkanlıkları ve değerleri, işletmelerin pazarlama stratejilerini daha çevik, yenilikçi ve toplumsal sorumluluğa duyarlı hale getirmektedir. Bu tezde, pazarlama anlayışlarının evrimi, işletmelere müşteri memnuniyeti yaratma, marka sadakati sağlama ve toplumsal sorumlulukla hareket etme konularında nasıl faydalar sunduğu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the historical development of marketing concepts and the strategic advantages they provide to contemporary businesses. The study focuses on five main marketing concepts: product, sales, marketing, consumer-oriented marketing, and societal marketing. It analyzes the role of each of these concepts in business marketing strategies and their impact on customer relationships. Starting with the product concept, transitioning to the sales concept, and later to the marketing concept, businesses have moved towards a more customer-focused approach. Consumer-oriented marketing aims to increase customer satisfaction and loyalty, strengthening the competitive advantage of businesses. Furthermore, the societal marketing concept emphasizes that businesses should not only pursue profit but also act with a sense of social responsibility. Additionally, the study discusses the impact of Generation Z on marketing concepts. This generation, having grown up in the digital age, is sensitive to issues such as social responsibility, sustainability, and personalized experiences. Their consumption habits and values are driving businesses to adopt more agile, innovative, and socially responsible marketing strategies. This thesis will explore how the evolution of marketing concepts has helped businesses create customer satisfaction, build brand loyalty, and operate with social responsibility.