Televizyon sahnesinde eğlence anlatısının izleri: 13. ABU TV Şarkı Festivali üzerinden anlatıbilimsel bir çözümleme
Traces of entertainment narrative on the television stage: A narratological analysis of the 13th ABU TV Song Festival
- Tez No: 952950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYAD GULİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, televizyon estetiği ile kültürel temsil biçimlerinin kesişiminde yer alan müzik eğlence programlarının anlatı potansiyelini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın merkezinde, 13. ABU TV Şarkı Festivali'nin açılış performansı yer almakta; bu performans, yalnızca bir görsel şov değil, aynı zamanda tarihsel, kültürel ve ideolojik anlamların çok katmanlı biçimde sahneye taşındığı bir anlatı alanı olarak ele alınmaktadır. Çalışma, anlatının yalnızca sözlü ya da yazılı metinlerle sınırlı olmadığını; görsel, işitsel ve sahnesel öğeler aracılığıyla da kurgulanabileceği fikrinden hareketle yapılandırılmıştır. Bu bağlamda, sahne tasarımı, kamera hareketleri, sunucu anlatısı, dijital efektler, karakter temsilleri ve performans geçişleri, anlatıbilimsel çözümleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma nitel yöntemle yürütülmüş; görsel hikâye analizi tekniği kullanılarak açılış performansının anlatı yapısı betimleyici ve yorumlayıcı bir çerçevede çözümlenmiştir. Literatür taraması ile desteklenen çalışmada, Mieke Bal'in anlatı düzlemleri kuramı, Gérard Genette'in anlatı zamanı ve fokalizasyon kavramları ve Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yaklaşımı teorik zemin olarak kullanılmıştır. Tez boyunca kamera hareketleriyle kurulan bakış ilişkileri, sahne geçişlerinin zaman-mekân kurgusuyla örtüşmesi ve performanslarda kullanılan görsel kodların taşıdığı kültürel göstergeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın temel bulguları, televizyon programlarında kullanılan sahne estetiği, karakter inşası ve görsel dilin yalnızca teknik unsurlar değil, aynı zamanda kültürel temsiliyetin taşıyıcıları olduğunu ortaya koymuştur. Açılış performansında sırasıyla işlenen tarihsel anlatı blokları, görsel motifler ve dijital teknolojilerin kullanımı, hem izleyici belleğinde anlamlı bir anlatı kurgusu yaratmakta hem de ulusal kimliğin evrensel bir dil aracılığıyla sunulmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda, 13. ABU TV Şarkı Festivali, yalnızca çok uluslu bir müzik organizasyonu değil; kültürler arası iletişimin ve estetik temsilin sahnede yeniden inşa edildiği bir anlatı evreni olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, eğlence programlarının sadece içerik değil, aynı zamanda anlatı mimarisi açısından da incelenebilecek yapılar olduğu; bu tür analizlerin ise televizyon yayıncılığı, görsel kültür çalışmaları ve medya estetiği alanlarına katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the narrative potential of music and entertainment television programs at the intersection of television aesthetics and cultural representation. The focus of the research is the opening performance of the 13th ABU TV Song Festival, which is examined not merely as a visual spectacle but as a narrative space where historical, cultural, and ideological meanings are layered and performed. The study is based on the premise that narrative is not limited to verbal or written texts, but can also be constructed through visual, auditory, and performative elements. In this context, stage design, camera movements, presenter discourse, digital effects, character representations, and performance transitions are analyzed through a narratological framework. The research adopts a qualitative methodology and employs visual story analysis to interpret the narrative structure of the opening performance within a descriptive and interpretive framework. Supported by a comprehensive literature review, the theoretical basis of the study includes Mieke Bal's theory of narrative levels, Gérard Genette's concepts of narrative time and focalization, and Roland Barthes' semiotic analysis approach. Throughout the thesis, the relationships constructed through camera movements, the alignment of stage transitions with spatio-temporal design, and the cultural meanings embedded in visual codes are examined in detail. The main findings of the study reveal that stage aesthetics, character construction, and visual language used in television programs are not merely technical elements but function as active agents of cultural representation. The sequential narrative blocks, visual motifs, and digital technologies employed in the opening performance contribute to a meaningful narrative structure in the viewer's memory while offering a universalized representation of national identity. Accordingly, the 13th ABU TV Song Festival is considered not only a multinational music event but also a narrative space in which intercultural communication and aesthetic representation are reconstructed on stage. The study concludes that entertainment programs can be analyzed in terms of narrative architecture, and that such analyses offer valuable contributions to the fields of television broadcasting, visual culture studies, and media aesthetics