Modern sinema ve mitoloji: Angelopoulos Sinemasında Yunan Mitolojisinin izleri
Modern cinema and mythology: traces of Greek Mythology in Angelopoulos' Cinema
- Tez No: 507950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Mitoloji, tarihin en eski disiplinlerinden biri olmasının yanında, insanlığın bilinçdışında varlığını günümüzde de sürdürmektedir. Mitler ve efsaneler, tarih boyunca bireyin ve toplumun yaşamına etki ederken, özellikle sanata verdikleri ilham sayesinde günümüze dek ulaşmayı başarmışlardır. Yüzyıllar boyunca sanatın geleneği haline gelen anlatı yapılarının temelini de mitlerde bulmak mümkündür. On dokuzuncu yüzyılın sonunda ortaya çıkan sinema, en yeni sanat dalı olarak gösterilmektedir. İlk yıllarında yalnızca kitlesel bir eğlence aracı olarak görülen sinema, anlatı olanaklarının keşfedilmesinin ardından, kendi anlatı geleneğini mitleri ve destanları temel alan Aristotelesçi anlatı yapısı üzerine kurmuştur. Yirminci yüzyılın başlarında diğer sanat dallarındaki modern akımların etkisi, bir süre sonra sinemaya da yansımış ve özellikle Avrupa'da filizlenen akımlarda geleneksel anlatı tekniklerinin terk edilmesiyle modern sinema ortaya çıkmıştır. Yunan sineması denilince akla gelen ilk yönetmenlerden olan Theodoros Angelopoulos, modern sinema akımlarının sona erdiği dönemde yönetmenlik kariyerine başlasa da, son modernist yönetmenlerden biri olarak anılmaktadır. Geleneksel anlatının temeli olan mitler ise Angelopoulos'un filmlerinde kullandığı başlıca unsurlardan birisidir. Bu araştırmada; modern sinema tekniklerini ustalıkla kullanan Angelopoulos'un, kendi ulusunun mitlerini modern teknikler ile nasıl bir araya getirdiği ve filmlerindeki mitik unsurların bu bağlamda nasıl bir dönüşüm geçirdiği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Mythology is not only one of the oldest disciplines of history, but it also maintains the unconscious presence of mankind today. While myths and legends have influenced the life of the each individuals and the society throughout history, they have managed to reach today by influencing art. It is possible to find the foundations of narrative structures that have become traditions of art for centuries in myths. The cinema, which emerged at the end of the nineteenth century, is seen as the newest art form. The cinema, which was seen only as a mass entertainment instrument in its early years, established its narrative tradition on the basis of the Aristotelian narrative structure based on myths and epics, following the discovery of its own narrative possibilities. At the beginning of the twentieth century, the influence of the modern movements in other arts branches was reflected in the cinema after a while, and modern cinema emerged with the abandonment of traditional narration techniques, especially in the sprouting streams in Europe. Theodoros Angelopoulos, one of the first directors to come to mind when it comes to Greek cinema, is known as one of the latest modernist directors, although he started his directing career when the modern cinema trends ended. Myths based on traditional narrative is one of the main elements in Angelopoulos' cinematic style. In this study, that will be examined; how Angelopoulos, who skillfully uses modern cinematic techniques, brings his nation's myths together with modern techniques, and how the mythical elements of his films have transformed in this context.