Fenomenolojik din felsefesinin imkanı
The possibility of phenomenological philosophy of religion
  1. Tez No: 952961
  2. Yazar: ŞEYMA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF TOKAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Din felsefesi, kendi sınırlarını belirleyen bir ikilemle sınanmaktadır. Felsefe, ya dini fenomenleri kendi kavramları ve düşünsel araçlarıyla kendisi kurar ve bu yolla üzerinde çalışabileceği nesneler elde eder ya da dini fenomenlerin mutlaklığını, aşkınlığını, indirgenemez yapılarını korur ancak herhangi bir nesneye sahip olmaz. İlk durumda söz konusu fenomenlerin özü, aşkın ve gizemli doğası gözden kaçırılırken; ikinci durumda bu fenomenler rasyonel açıklamanın erişemeyeceği bir alanda konumlanarak fideist bir yaklaşıma zemin hazırlar. Bu ikili çıkmaz, özellikle çağdaş din felsefesi literatüründe analitik yaklaşımın öne çıkmasıyla yeniden şekillenir. Gü nü mü zde din felsefesi alanındaki çalışmaların büyük bir kısmı fideistik tutumdan kaçınmak adına dini inançları kavramsal ve dilsel analiz yöntemleriyle inceleyen analitik yaklaşım doğrultusunda yürütülmektedir. Ancak din için hayati öneme sahip olan meseleler salt bilgi konusu olarak ele alınmakta; dinin özsel boyutu ve varoluşsal yönleri göz ardı edilmektedir. Bu noktada çalışmanın temel amacı dini fenomenlerin indirgenemezliğini koruyarak, ancak fideist bir yaklaşıma da düşmeden, bu fenomenlerin felsefi değerlendirmeye konu olup olamayacağını sorgulamaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, dini fenomenleri kendi özgün görünümleri içerisinde anlamaya imkan tanıyan fenomenolojik yöntemi temel alarak, fenomenolojik din felsefesinin imkanını ve sınırlarını açımlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Philosophy of religion is challenged by a dilemma that defines its own boundaries. Philosophy either constructs religious phenomena through its own concepts and intellectual tools, thereby obtaining objects it can work on; or it preserves the absoluteness, transcendence, and irreducible nature of these phenomena but ends up with no objects to analyze. In the first case, the essence of these phenomena—their transcendent and mysterious nature—is overlooked; while in the second case, these phenomena are placed in a realm beyond the reach of rational explanation, paving the way for a fideistic approach. This dual impasse is reshaped especially with the rise of the analytic approach in contemporary philosophy of religion. Today, a large portion of studies in the field aim to avoid fideism by examining religious beliefs through conceptual and linguistic analysis within the framework of the analytic approach. However, issues that are vital to religion are treated merely as epistemological subjects, neglecting the essential and existential dimensions of religion. At this point, the primary aim of this study is to question whether religious phenomena can be subject to philosophical evaluation while preserving their irreducibility and without falling into a fideistic stance. To this end, the study seeks to explore the possibility and limits of a phenomenological philosophy of religion by adopting the phenomenological method, which allows for an understanding of religious phenomena in their original appearances.