Balfour Deklarasyonu sonrası Yahudi Devleti tartışmaları ve ABD'nin Ortadoğu stratejisi
Jewish State debates and the US strategy in the Middle East after the Balfour Declaration
  1. Tez No: 952967
  2. Yazar: SEHER AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INDİRA PHUTKARADZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Balfour Deklarasyonu sonrası Ortadoğu da yüzyılı aşkın süredir devam eden Filistin- İsrail çatışmaları ile çatışmaların temelinde yatan sebepleri tarihi, etnik, teolojik, stratejik, jeopolitik, ekonomik, sosyolojik hatta hukuki birçok yönü ile irdelemekteyiz. Bu çalışmanın amacı; 1800 yıl evvel söz konusu topraklardan ayrılan Yahudiler için Balfour Deklarasyonu sonrası bölgede güvenli bir yurt inşa etme projesinin nasılda emperyalist güçler için Ortadoğu'da Siyonizm temelli güvenlikçi bir yurt modeline dönüştüğünün, Siyonist iddiaların semavi dinlerdeki karşılığının ve dahi bölgede devlet olma iddiasındaki milletlerin devlet olabilmenin unsurlarını taşıyıp taşımadıklarının mukayesesini yapabilmektir. Yahudilerin kutsal metinlerine dayandırdıkları iddialarının aksine bölgedeki ilk yerleşik halkların kimler olduğu ile bölge özelinde yapılan tarihi ve arkeolojik araştırmalarda bu iddiaların ne kadar karşılık bulduğunu incelemekteyiz. Filistin Topraklarında Siyonist bir Yahudi Yurdu Kurma fikriyatının tesadüf olmadığını, fikriyatın bu topraklarda kazanılan ilk kapitülasyonlarla başlayan faaliyetler kadar eski olduğunu hatta bu faaliyetler özelinde misyonerlik faaliyetlerine atfedilen özel önemi de tarihi veriler ışığında aydınlatmaya çalışmaktayız. Protestanlığın doğuşunu, Martin Luther öğretisini ve Anglikan kilisesinin devinimi ile batıda değişen öteki düşmanlığının nasılda Anti-Semitizmden, Anti-İslamizme evrildiğinin... Aslında“Semitik”kelimesinin anlam olarak hangi milletleri karşıladığını ancak emperyalist ideolojik emeller doğrultusunda içinin nasılda Yahudi Düşmanlığı ile kimler tarafından doldurulduğunu yine döneminin koşulları içerisinde açıklamaya çalışmaktayız. Son olarak Siyonizmin Dünya ve Ortadoğu siyasasında varmış olduğu son şekline ve yine bu bağlamda ABD temelli politikaların muhteviyatına göz atmaktayız. Anahtar Kelimeler ABD, Liberalizm, Realizm, Konstrüktivizm, Orta Doğu, Siyonizm, Evanjelizm
Özet (Çeviri)
We examine the Palestinian-Israeli conflicts that have been going on for more than a century in the Middle East after the Balfour Declaration and the underlying causes of the conflicts with many historical, ethnic, theological, strategic, geopolitical, economic, sociological and even legal aspects. The aim of this study is to compare how the project of building a secure homeland in the region after the Balfour Declaration for the Jews who left the lands in question 1800 years ago turned into a Zionism-based securitized homeland model in the Middle East for the imperialist powers, the equivalence of Zionist claims in the Abrahamic religions, and even whether the nations claiming to be states in the region carry the elements of statehood. Contrary to the claims of the Jews based on their sacred texts, we examine who were the first inhabitants of the region and to what extent these claims correspond to the historical and archaeological research conducted in the region. We try to illuminate in the light of historical data that the idea of establishing a Zionist Jewish Homeland in the Land of Palestine is not a coincidence, that the idea is as old as the activities that started with the first capitulations gained in these lands, and even the special importance attributed to missionary activities in the light of these activities. We try to explain the birth of Protestantism, the doctrine of Martin Luther and how the hostility towards the other, which changed in the West with the movement of the Anglican Church, evolved from anti-Semitism to anti-Islamism... In fact, we try to explain which nations the word“Semitic”actually means, but how it was filled with anti- Semitism in line with perverted ideological ambitions and by whom, again within the conditions of the period. Finally, we take a look at the latest form of Zionism in world and Middle East politics and the content of US-based policies in this context. Keywords USA, Liberalism, Realism, Constructivism, Middle East, Zionism, Evangelism