Antalya'daki küçük ölçekli gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiricilik tesislerinde ıslahın önemi ve uygulanabilirliği
The importance and applicability of breeding studies in small-scale rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) aquaculture facilities in Antalya
  1. Tez No: 952968
  2. Yazar: UMUT BARIŞ NİZAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARAHAN KEMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma kapsamında Antalya'daki küçük ölçekli gökkuşağı alabalığı yetiştiricilik tesislerinin ıslah programı uygulama kabiliyetleri, eksik yönleri ve kazanımları incelenmiştir. Araştırmaya, tesislerinde kuluçkahanesi bulunan ve kendi yavrusunu üreten tesisler dahil edilmiştir. Bu kapsamda, kendi anaç balıklarından elde ettikleri yavrularda hangi özellikleri geliştirmeye çalıştıkları, anaç balıklarını nasıl seçtikleri ve soy hatlarını ne şekilde oluşturdukları araştırılmıştır. Ayrıca tesislerin kurulu oldukları konumlar, yetiştiricilik koşullarına uygunluk durumları, ıslah programı uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olup olmadıkları incelenmiştir. İncelenen tesisler, Antalya'da resmi kayıtlara göre toplam gökkuşağı alabalığı yavru üretiminin 37,8 milyon adet/yıl ile %60'ını, porsiyonluk balık üretiminde ise 317 ton ile %12'sini karşılamaktadır. İşletmelerde su sıcaklığı, alabalık yavruları için ideal olan 12-14 °C olarak ölçülmektedir. İşletmelerde kullanılan su, Toros Dağları'ndan doğan doğal kaynak sularıdır ve tesisler genellikle bu suyun kaynağına yakın mesafelerde kurulmuştur; bu nedenle suyu kullanan ilk ya da tek işletmelerdir. Bu özellikleri bakımından, balık hastalıkları yönünden bulaşımın kolayca önlenebileceği tesislerdir. Anaç stoklarını kendi yavru balıklarından tamamen gözleme dayalı olarak seçtikleri balıklardan oluşturmaktadırlar. Islah programı için gerekli olan teknik şartları karşıladıkları ancak soy hatlarında özelliklere bağlı olarak sınıflandırma yapmadıkları ve ıslah programlarını sistematik bir şekilde uygulamadıkları anlaşılmıştır. Ayrıca, ıslah programları kapsamında istatistiki ölçümlerin yapılmadığı, buna bağlı olarak da istenilen gelişimlerin yeterli ölçüde ortaya çıkmadığı tespit edilmiştir. Teknik destek verilmesi halinde işletmelerin başarılı ıslah programları ile gelişmiş özelliklere sahip alabalık yavruları üretebilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the capacity, shortcomings, and achievements of small-scale rainbow trout farming facilities in Antalya in implementing breeding programs. The research included facilities with hatcheries and those that produce their own juveniles. This study investigated which traits these facilities aim to improve in the juveniles obtained from their own broodstock, how they select their broodstock, and how they develop their breeding lines. Additionally, it assessed the locations of these facilities, their suitability for farming conditions, and whether they have sufficient capacity to implement breeding programs. The facilities reviewed account for 60% of the total rainbow trout fry production in Antalya, with a production of 37.8 million fry per year, and 12% of the portion-sized fish production, totaling 317 tons. The water temperature in these facilities is measured at 12-14 °C, which is ideal for trout fry. The water used in these facilities is sourced from natural springs originating in the Toros Mountains, and the facilities are generally located close to the source, often being the first or only users of this water. Due to these characteristics, these facilities are well-positioned to prevent the spread of fish diseases. They construct their broodstock from fish selected solely based on observation of their own juveniles. While they meet the technical requirements for breeding programs, it is evident that they do not classify their breeding lines based on specific traits and do not systematically implement breeding programs. Furthermore, statistical measurements are not conducted within the breeding programs, resulting in insufficient development of desired traits. It is believed that with technical support, these facilities could produce trout fry with advanced traits through successful breeding programs.