Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik ve stratejik başarı
Sustainability and strategic success in family businesses
  1. Tez No: 952979
  2. Yazar: AYŞE ECEVİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ANIL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, dünya ekonomisinin temel taşlarından biri olan aile işletmelerinin sürdürülebilirlik ve stratejik başarılarını etkileyen faktörleri kültürel, yönetsel ve teknolojik boyutlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Aile işletmeleri yalnızca ekonomik ve sosyal katkılarıyla değil; aynı zamanda duygusal ilişkiler, kuşak çatışmaları ve profesyonel yönetime geçiş gibi dinamiklerle şekillenen karmaşık yapıları nedeniyle uzun vadeli sürdürülebilirlik açısından çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Çalışmada; kurumsallaşma, profesyonel yönetim, liderlik yapıları, kuşaklar arası geçiş, inovasyon, çevresel ve sosyal sorumluluk gibi unsurların aile işletmelerinin sürdürülebilirlik stratejilerine etkisi detaylı biçimde ele alınmıştır. Ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde geliştirilen stratejik planlamaların işletme başarısına katkıları da tartışılmıştır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; farklı sektörlerde faaliyet gösteren aile işletmeleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Uluslararası ve Türkiye'deki aile işletmeleri karşılaştırıldığında, her iki grupta da aile değerlerinin işletmenin sürdürülebilirliği ve stratejik yönelimi üzerinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Ancak, uluslararası işletmeler bu değerleri kurumsal yapılarla bütünleştirirken, Türkiye'de geleneksel yapılar ve kurumsallaşma eksikliği önemli engeller oluşturmaktadır. Araştırma bulguları; profesyonelleşme süreci, aile anayasası, liderlik dönüşümü, kadın yöneticilerin rolü ve sosyal sorumluluk bilinci gibi faktörlerin sürdürülebilirliğin temel belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Uzun ömürlü aile işletmeleri için yalnızca ekonomik başarı değil, toplumsal ve çevresel boyutları içeren bütüncül sürdürülebilirlik yaklaşımlarının benimsenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu tez, aile işletmelerinin rekabet gücünü artırmaları, kuşaklar arası devamlılığı sağlamaları ve geleceğe karşı dirençli yapılar kurmaları adına, sürdürülebilirlik temelli stratejik yönetim modellerinin önemine dikkat çekmekte ve literatüre özgün katkılar sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Aile işletmeleri, sürdürülebilirlik, kurumsallaşma, aile değerleri, profesyonelleşme.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the factors affecting the sustainability and strategic success of family businesses—considered one of the cornerstones of the global economy—from cultural, managerial, and technological perspectives. Family businesses face various challenges in ensuring long-term sustainability, not only due to their economic and social contributions but also because of their complex structures shaped by emotional ties, intergenerational conflicts, and the transition to professional management. The study thoroughly explores the impact of institutionalization, professional management, leadership structures, intergenerational transitions, innovation, and environmental and social responsibility on the sustainability strategies of family businesses. It also discusses how strategic planning developed within the framework of economic, environmental, and social sustainability principles contributes to business success. A qualitative research method was employed, with semi-structured interviews conducted with managers from family businesses operating in various sectors. The data were analyzed using content analysis. When comparing international and Turkish family businesses, it is evident that family values play a crucial role in both groups' sustainability and strategic orientation. However, while international firms tend to integrate these values within institutional frameworks, traditional structures and a lack of institutionalization in Turkish businesses act as barriers to sustainability. The findings indicate that factors such as professionalization, family constitutions, leadership transformation, the role of female leaders, and awareness of social responsibility are key determinants of sustainability. It is emphasized that for family businesses to achieve longevity, they must focus not only on economic success but also adopt a holistic approach to sustainability that includes social and environmental dimensions. This thesis highlights the importance of developing strategic management models grounded in sustainability to enhance the competitiveness, intergenerational continuity, and resilience of family businesses. The results offer original contributions to the academic literature and serve as a practical guide for business practitioners. Keywords Family businesses, sustainability, institutionalization, family values, professionalization.