Eskrim sporunda antrenörlerin liderlik stilleri ve sporcu performansı üzerindeki etkisi
Leadership styles of coaches and their impact on athlete performance in fencing sport
- Tez No: 952980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, eskrim sporcularının antrenörlerinin liderlik tarzlarına ilişkin algılarını ve bu liderlik tarzlarının sporcular üzerindeki psikolojik ve performanssal etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenine göre yapılandırılan çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla eskrim branşında aktif olarak yer alan 18 sporcu ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, farklı yaş ve deneyim düzeylerine sahip bireylerden seçilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, katılımcı ifadeleri açık kodlama yöntemiyle incelenmiş, ardından benzer kodlar gruplanarak temalar oluşturulmuştur. Araştırmanın güvenirliğini artırmak amacıyla ikinci bir değerlendiricinin katkısıyla kodlama süreci yeniden değerlendirilmiş ve görüş birliği sağlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, sporcuların büyük çoğunluğu antrenörlerinin liderlik tarzlarını demokratik olarak tanımlamış; bu tarzın motivasyon, özgüven, psikolojik dayanıklılık ve performans üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamıştır. Bununla birlikte, bazı katılımcılar otoriter veya disiplinli liderlik tarzlarının kısa vadeli başarıyı artırmasına rağmen uzun vadede baskı hissine yol açabildiğini belirtmiştir. Antrenörlerin bireysel geri bildirim vermesi, duygusal destek sağlaması ve iletişime açık olması sporcuların gelişimini olumlu yönde etkileyen unsurlar arasında yer almıştır. Araştırmanın sonuçları, liderlik tarzlarının sporcu gelişimi üzerindeki çok boyutlu etkilerini ortaya koymakta ve özellikle genç sporcularla çalışan antrenörler için önemli ipuçları sunmaktadır. Spor ortamlarında etkili ve etik liderlik uygulamalarının benimsenmesi, sporcunun hem bireysel gelişimini hem de sportif başarısını destekleyici bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of fencing athletes regarding their coaches' leadership styles and the psychological and performance-related effects of these styles on the athletes. Structured within a qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with 18 actively competing fencing athletes from various age and experience levels. The collected data were analyzed using thematic analysis. During the analysis process, participant statements were reviewed through open coding, and similar codes were grouped to form overarching themes. To enhance the reliability of the study, the coding process was also reviewed by a second evaluator, and consensus was established. According to the findings, most participants described their coaches' leadership styles as democratic, emphasizing positive effects on motivation, self-confidence, psychological resilience, and performance. However, some participants noted that authoritarian or highly disciplined leadership styles, while potentially increasing short-term success, could lead to pressure and reduced autonomy in the long run. Personalized feedback, emotional support, and open communication were among the elements highlighted as beneficial to athlete development. The results of this research reveal the multidimensional impact of leadership styles on athlete development and provide valuable insights particularly for coaches working with young athletes. The adoption of effective and ethical leadership practices in sports settings is considered a crucial factor in supporting both the personal development and athletic success of athletes.