Z kuşağının dijital pazarlama stratejilerine karşı tutumu ve satın alma kararları
Generation Z's attitudes towards digital marketing strategies and purchasing decisions
- Tez No: 952981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışması, dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde, Z kuşağının dijital pazarlama stratejilerine yönelik tutumlarını ve bu stratejilerin bireylerin satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Teknolojik gelişmelerle şekillenen tüketici davranışları, pazarlama disiplininin dijital ortama evrilmesine neden olmuş; özellikle dijital yerliler olarak adlandırılan Z kuşağı bireyleri, geleneksel yöntemlerden ziyade çevrimiçi ve etkileşimli stratejilere daha fazla yönelmiştir. Bu bağlamda çalışma, dijital pazarlamanın temel bileşenleri arasında yer alan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, güvenlik ve gizlilik, müşteri hizmetleri, sosyal etki, kontrol algısı ve site özellikleri gibi değişkenlerin, Z kuşağının dijital alışverişe yönelik tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki ilişkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu, ilgili literatür doğrultusunda geliştirilmiş olup 5'li Likert tipi ölçekten oluşmaktadır. Türkiye genelinde çeşitli sosyo-demografik özelliklere sahip 389 Z kuşağı bireyine ulaşılmış ve elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde öncelikle tanımlayıcı istatistiklere ve ölçeklerin güvenilirliğine yönelik Cronbach's Alpha katsayılarına yer verilmiş, ardından değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, demografik değişkenler doğrultusunda tutum ve algılarda anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve güven değişkenlerinin bireylerin dijital pazarlama stratejilerine yönelik tutumlarıyla; sosyal etki ve kontrol algısı gibi faktörlerin ise satın alma niyetiyle anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra cinsiyet, gelir düzeyi ve günlük internet kullanım süresi gibi demografik faktörlere göre bazı algı boyutlarında anlamlı düzeyde farklılıklar belirlenmiştir. Bu çalışma, Z kuşağının dijital pazarlama stratejilerine dair algı ve tepkilerini detaylı biçimde analiz ederek, pazarlama profesyonellerine ve akademisyenlere bu jenerasyona yönelik etkili stratejiler geliştirme konusunda önemli öneriler sunmaktadır. Aynı zamanda dijital tüketici davranışlarının daha iyi anlaşılması açısından literatüre katkı sağlayan güncel ve kapsamlı bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Generation Z's attitudes towards digital marketing strategies and how these attitudes influence their purchase intentions. As a generation that has grown up immersed in digital technologies, Generation Z displays distinct consumer behaviors compared to previous cohorts, placing greater emphasis on personalized, interactive, and user-friendly digital experiences. In this context, the research investigates the relationships between key factors—such as perceived ease of use, perceived usefulness, trust, customer service, social influence, perceived control, and website features—and the attitudes and behavioral intentions of Generation Z toward online shopping. The study adopts a quantitative research approach, employing a structured questionnaire based on validated Likert-type scales derived from relevant literature. Data were collected from 389 Generation Z individuals across Turkey through an online survey. The collected data were analyzed using SPSS 26.0. Descriptive statistics and reliability analyses (Cronbach's Alpha) were first conducted to evaluate the scales used. Subsequently, Pearson correlation analysis was applied to explore the relationships between the variables. Additionally, independent samples t-tests and one-way ANOVA were conducted to assess whether participants' perceptions differed significantly according to demographic characteristics such as gender, income level, and daily internet usage duration. The findings reveal that perceived ease of use, perceived usefulness, and trust are significantly associated with positive attitudes toward digital marketing strategies. Moreover, social influence and perceived control were found to be significantly related to purchase intentions. The analysis also indicates that certain perceptual dimensions vary meaningfully across demographic variables. This research provides valuable insights for marketing practitioners and academics seeking to design more effective digital marketing strategies targeting Generation Z. It also contributes to the existing literature on digital consumer behavior by offering a comprehensive and updated analysis of young consumers' online engagement.