Holografik karanlık enerjili evren modelleri
Universe models with holographic dark energy
- Tez No: 952990
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, evrenin yaklaşık %70'ini oluşturan ve ivmelenmeye sebep olduğu düşünülen karanlık enerji, özellikle Holografik Karanlık Enerji modeli incelenmiştir. holografik karanlık enerji, evrenin geometrik yapıları tarafından belirlenen bir enerji yoğunluğu öneren ve kozmolojik gözlemlerle uyumlu bir teori olarak öne çıkmaktadır. Genel Rölativite Teorisi'nin karanlık enerjiyi açıklamadaki yetersizlikleri nedeniyle, bu çalışmada alternatif bir gravitasyon teorisi olan f(R,T) teorisi kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Holografik Karanlık Enerji'nin f(R,T) teorisi altında homojen anizotropik (Bianchi I), 5-boyutlu homojen anizotropik (Kaluza-Klein) ve homojen izotropik (FRW) evren modellerindeki dinamiklerini incelemektir. Bu modellerde elde edilen çözümler, enerji yoğunluğu, basınç ve durum denklemi parametrelerinin zamanla değişimini analiz etmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, karanlık enerjinin evrenin genişlemesi üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymakta ve gözlemsel verilerle uyumlu bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, dark energy, which constitutes approximately 70% of the universe and is thought to cause acceleration, especially the Holographic Dark Energy model was examined. Holographic Dark Energy stands out as an effective theory that relates energy density to the geometric structures of the universe, offering a unique perspective on cosmological observations. Due to the limitations of General Relativity in explaining dark energy, this research employs the alternative gravity theory, f(R,T) gravity. The primary objective of this study is to explore the dynamics of Holographic Dark Energy in homogeneous anisotropic (Bianchi I), 5-dimensional homogeneous anisotropic (Kaluza-Klein), and homogeneous isotropic (FRW) universe models under f(R,T) theory. The solutions obtained for these models are used to analyze the time evolution of energy density, pressure, and the equation of state parameter. The results clearly demonstrate the influence of dark energy on the expansion of the universe and provide a framework consistent with observational data.