Bina yenileme kararının çok kriterli karar verme yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of building renewal decision by using multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 952994
  2. Yazar: AHMET KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKİN TEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Binalar, tarih boyunca barınma ihtiyacının çözümü olmuştur. Günümüzde de artan çeşitlilikleri ile binalar barınma ihtiyacının çözümü olmaya devam etmektedir. Ömürleri boyunca binaların çeşitli yenilenme ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçların basit çözümleri olabildiği gibi bina güvenliğinin depreme karşı incelenmesi ve değerlendirilmesi gibi çok kapsamlı bir mahiyette de olabilir. Deprem yönetmeliklerinin yıllar içinde değişimi mevcut binaların incelenmesi ihtiyacını doğurur. Binaların yaşamları sırasında aşınma, yıpranma, eskime ve korozyon etkilerine maruz kalmaları yük taşıma kapasitelerinde azalmaya neden olabilir. Binanın kullanımı ile ilgili beklentiler, yük taşıma güvenliği durumu, ekonomik koşullar bu yenileme kararını üzerinde detaylıca düşünülmesi gereken boyuta taşır. Problem doğası itibari ile çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi gereken niteliktedir. Hem karara etkiyen pek çok kriter bulunmakta hem de farklı disiplinlere göre farklı bakış açıları etkimektedir. Karar vericinin doğru karara varabilmesi için sadece maliyetle sınırlı kalmadan, tüm bu faktörleri değerlendirmesi gereklidir. Tez çalışmasında Bölüm 1'de konunun tanıtılmasından ardından, Bölüm 2'de yapılan literatür araştırması sonuçları anlatılmıştır. Bölüm 3'te konu üzerinde bütünselliği sağlayacak kriterler belirtilmiş ve problemin hiyerarşik yapısı oluşturulmuştur. Problemin çözümü için Oransal Görüntü Bulanık AHP yöntemi ile elde edilen ağırlıkları kullanan Endeks Puanı yöntemi önerilmiştir. Bölüm 4'te Endeks Puanı yöntemi hesap adımları örnekler ile açıklanmıştır. Bölüm 5'te sonuçlar ve değerlendirmeler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buildings have been the solution to the shelter need throughout history. Today, with their increasing diversity, buildings continue to be the solution to the shelter need. Various renewal needs of buildings arise throughout their lives. Some needs may have simple solutions or some may be very comprehensive, such as evaluation of building safety against earthquakes. The change in earthquake codes over the years, creates the necessity to examine existing buildings. Additionally, aging, detrition, and corrosion effects may cause a decrease at building load-carrying capacities. Expectations regarding the remaining use, the safety status and economic conditions bring this renewal decision to a complicated level. The problem nature is very suitable for the application and evaluation with multi-criteria decision-making methods. There are many criteria affecting the decision and different disciplines have different perspectives on that topic. The decision maker needs to evaluate all these factors in order to reach the correct decision, not just limiting the decision cost criteria only. At theses study, introduction to the subject is given in Chapter 1, the results of the literature research studies are explained in Chapter 2. The criterias that will ensure integrity on the subject were determined and the hierarchical structure of the problem is explained in Chapter 3. The Index Score method, which uses the weights obtained by the Proportional Picture Fuzzy AHP method, is proposed to solve the problem. Calculation steps of the Index Score method are explained with examples in Chapter 4. Results and evaluations are summarized in Chapter 5.