Ortaöğretim rehber öğretmenleri ve okul yöneticilerinin okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Secondary education counselors and school administrators school guidance and psychological counseling services evaluation of their opinions regarding
  1. Tez No: 953009
  2. Yazar: SEYHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Okullarda PDR hizmetlerinin sağlıklı yürütülmesi için rehber öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin hizmetleri algılama yaklaşımları bu hizmetlerin kalitesinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul rehber öğretmenleri ve okul yöneticilerinin okullarda yürütülen rehberlik ve psikolojik danışma (PDR) hizmetlerine yönelik görüşlerinin değerlendirmesini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 6 rehber öğretmen ve 6 okul yöneticisi olmak üzere 12 katılımcı oluşturmuştur. Bu çalışmada kartopu örneklemeden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, rehber öğretmenler ve okul yöneticilerinin okul PDR hizmetlerinin yararlı ve etkili olduğunu düşünmelerine karşın okul PDR hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli olan kaynak, bütçe ve personel yeterli bulmadıklarını düşündüklerini göstermektedir. Bununla birlikte, rehber öğretmenler ve okul yöneticilerinin çoğunun okul PDR hizmetlerinin öğrencilerin akademik, sosyal, duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarını tamamen karşılamadığı yönünde hem fikir oldukları, okul PDR hizmetlerinin yürütülmesinde okul bileşenleri arasında işbirliği olsa da bu durumun istenilen ideal boyutta olmadığı görüşünde oldukları araştırmanın ulaştığı sonuçlar arasındadır. Rehber öğretmenler ve okul yöneticilerine göre, okul PDR hizmetlerinin etkili olması için gerekli kaynağın sağlanması, öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması, okul bileşenleri arasında işbirliğinin olması ve PDR programlarının eğitim sistemi içindeki rolünün artırılması gerektiği yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In order for guidance counselors and school administrators to carry out counseling services in schools in a healthy manner, the perception of the services plays a determining role in the quality of these services. The purpose of this research is to evaluate the opinions of school counselors and school administrators working in secondary education institutions regarding guidance and psychological counseling services provided in schools. In the research, the case study method, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consisted of 12 participants, 6 guidance teachers and 6 school administrators working in official secondary education institutions in Ereğli district of Zonguldak province in the 2024-2025 academic year. In this study, snowball sampling was used. A semi-structured interview form was used to collect research data, and descriptive and content analysis techniques were used to analyze the data. Research findings show that although guidance teachers and school administrators think that school counseling services are useful and effective, they think that the resources, budget and personnel required for the healthy execution of school counseling services are not sufficient. However, the findings of the study include that most of the guidance counselors and school administrators agree that school counseling services do not fully meet the academic, social, emotional and psychological needs of students, and that although there is cooperation between school components in the implementation of school counseling services, this situation is not at the desired ideal level. According to counselors and school administrators, in order for school counseling services to be effective, the necessary resources should be provided, the needs of the students should be met, cooperation should be established among school components, and the role of counseling programs within the education system should be increased.