Öğretmenlerin proaktif davranışları, öz-yeterliği ve örgütsel adanmışlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between teachers' proactive behaviors, self-efficacy, and organizational commitment
  1. Tez No: 953008
  2. Yazar: BURÇE KIZILABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin proaktif davranışları, öz-yeterlik algıları ve örgütsel adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Zonguldak ilindeki kamu ve özel okullarda görev yapan öğretmenlerden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği”,“Proaktif Davranış Ölçeği”ve“Örgütsel Adanmışlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin proaktif davranış düzeyleri, öz-yeterlik algıları ve örgütsel adanmışlık düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca, proaktif davranışlar ve öz-yeterlik algıları, örgütsel adanmışlık düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, öğretmenlerin iş yerlerinde daha fazla inisiyatif almasının, kendilerine olan güvenlerinin ve örgüte olan bağlılıklarının artmasının eğitim-öğretim sürecine olumlu yansımalar sağlayabileceğini göstermektedir. Araştırma bulguları, okul yöneticilerine, eğitim politikası yapıcılarına ve öğretmen gelişim programlarına yönelik önemli öneriler sunmaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin bireysel farkındalıkları, mesleki gelişime yönelik motivasyonları ve örgütsel aidiyetleri, eğitim ortamının niteliğini doğrudan etkileyen önemli unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, özellikle öğretmenlerin mesleki yeterliklerinin artırılmasının ve okul kültüründe proaktif tutumların desteklenmesinin, örgütsel bağlılık ve performansa katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, öğretmenlerin örgütsel davranışları ile bireysel özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koyması açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' proactive behaviors, self-efficacy beliefs, and organizational commitment levels. The study was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The data were collected from teachers working in public and private schools in the province of Zonguldak. The data collection tools included the“Teacher Self-Efficacy Scale,”“Proactive Behavior Scale,”and“Organizational Commitment Scale.”According to the findings, there are significant and positive correlations among teachers' levels of proactive behavior, self-efficacy beliefs, and organizational commitment. Furthermore, proactive behaviors and self-efficacy beliefs were found to be significant predictors of organizational commitment. These results suggest that teachers' increased initiative-taking, confidence in their capabilities, and commitment to their institutions contribute positively to the teaching and learning process. "In this context, teachers' individual awareness, motivation for professional development, and organizational commitment are considered key factors that directly influence the quality of the educational environment. The study indicates that enhancing teachers' professional competencies and fostering proactive attitudes within the school culture can contribute to increased organizational commitment and performance. The study provides valuable insights and recommendations for school administrators, educational policymakers, and professional development programs. It also contributes to the literature by revealing the interplay between organizational behaviors and individual traits of teachers.