Sağlık çalışanlarının iş yaşam kalitesi ile sessiz istifa tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality of work life and silent resignation attitudes of healthcare workers
  1. Tez No: 953028
  2. Yazar: İZZET ŞEHRİYE TORPUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının iş yaşam kalitesi ile sessiz istifa tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırma Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde görev yapan 476 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Sessiz İstifa Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey, LSD post hoc testleri, spearman korelasyon analizi ve linear regresyon analizi tercih edilmiştir. Sağlık çalışanlarının orta düzeyde iş yaşam kalitesine sahip olduğu ve sessiz istifaya yönelik tutum sergiledikleri, iş yaşam kalitesi arttıkça sessiz istifa tutumlarının azaldığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının hem iş yaşam kalitesi hem de sessiz istifa tutumu ile yaş, meslekte ve mevcut kurumda çalışma süresi arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. İş yaşam kalitesi ve sessiz istifa tutumu ile gelir durumu, medeni durum, çocuk sahibi olma, kariyerinde yükselme fırsatı, iş yerinde mesleki gelişim için yeterli eğitim ve destek, iş yeri stresi, iş yerinde verilen iş yükünün adil olma durumu, son bir yıl içinde işten zihinsel olarak kopmuş hissetme, son bir yıl içinde iş yerinde herhangi bir ödül ya da takdir alma durumu ve mesleğini değiştirme isteği arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak iş yaşam kalitesi ile cinsiyet ve haftalık çalışma süresi arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda, sağlık çalışanların sessiz istifa eğilimlerini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi ve iş yaşam kalitesini artıracak çalışma koşullarının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the quality of work life of healthcare professionals and their silent resignation attitudes. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 476 healthcare professionals working at Atatürk University Health Research and Application Center. The data of the research were collected using the“Personal Information Form”,“Work Life Quality Scale”and“Silent Resignation Attitude Scale”. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey, LSD post hoc tests, Spearman correlation analysis and linear regression analysis were preferred in the analysis of data. It has been determined that healthcare workers have a medium level of work life quality and exhibit an attitude towards silent resignation, and as the quality of work life increases, their silent resignation attitude decreases. It was found that there was a significant relationship between the quality of work life and silent resignation attitude of healthcare workers and their age, length of service in the profession and in the current institution. It has been determined that there is a significant difference between the quality of work life and silent resignation attitude and income status, marital status, having children, career advancement opportunity, sufficient training and support for professional development at work, workplace stress, fairness of workload at work, feeling mentally disconnected from work in the last year, receiving any reward or appreciation at work in the last year, and desire to change profession. In addition, it was found that there was a significant difference between the quality of work life and gender and weekly working hours. In this regard, it is recommended to develop strategies to reduce the tendency for healthcare workers to resign silently and to provide working conditions that will increase the quality of work life.