Katılma nöbeti geçiren hastalarda anemi derinliğine göre ekokardiyografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiographic findings according to anemia severity in patients with breath-holding spells
  1. Tez No: 953038
  2. Yazar: HATİCE ULUSOY KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL, DOÇ. DR. NURDAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Katılma nöbeti, çocukluklarda sık görülen, aileleri endişelendiren ve genellikle iyi seyirli bir durumdur. Ayırıcı tanısında uzun QT sendromu, hipoksik nöbet ve epilepsi gibi durumlar yer alır. İlerlemiş aneminin kardiyak disfonksiyona yol açtığı ve demir eksikliği anemisi ile katılma nöbeti arasındaki ilişki bilinmektedir. Bu çalışmada, Ocak 2018 - Aralık 2023 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde katılma nöbeti ile başvuran hastaların anemi derecelerine göre ekokardiyografik parametreleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, katılma nöbeti yaşayan 6 ay - 6 yaş arasındaki hastaların verilerinin geriye dönük incelenmesiyle yapılmıştır. Veriler, hastanenin bilgi kayıt sistemi üzerinden elde edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, hemogram, serum demir ve ferritin düzeyleri, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi verileri kaydedilmiştir. Bulgular: Toplamda 237 hastanın 134'ü değerlendirmeye alınmıştır. Bu hastaların 62'sinde (%46,3) anemi yoktur. Anemisi olmayan grubun 39'unda demir eksikliği saptanmıştır. Hafif, orta ve ağır anemi oranları sırasıyla %14,2, %23,9 ve %14,9'dur. Hastaların anemi derecelerine göre interventriküler septum diyastolik çapı ve sol ventrikül diyastol sonu çapı değerlerine bakıldığında her iki cinsiyette istatistiksel fark bulunmadı (p>0.05). Hastaların anemi derecelerine göre kalp tepe atımı, QT mesafesi, kısalma ve ejeksiyon fraksiyonu değerlerinde istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Katılma nöbeti değerlendirmesinde anamnez ve fizik muayene önem taşır. ulaşabildiğimiz kadarıyla bu çalışma, katılma nöbeti bulunan hastalarda anemi ix varlığı, derinliği ve demir eksikliğine göre kardiyak etkilenmeyi ekokardiyografi parametrelerine göre değerlendiren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breath-holding spells are common in childhood, often causing concern among families, although they generally have a benign course. Differential diagnoses include long QT syndrome, hypoxic seizures, and epilepsy. It is well known that advanced anemia can lead to cardiac dysfunction, and the association between iron deficiency anemia and breath-holding spells has been documented. This study aimed to evaluate the echocardiographic parameters of patients who presented with breath-holding spells at Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between January 2018 and December 2023, according to anemia severity. Materials and Methods: This retrospective study included patients aged 6 months to 6 years with breath-holding spells. Data were obtained from the hospital's electronic medical records system. Demographic characteristics, hemogram results, serum iron and ferritin levels, electrocardiography (ECG), and echocardiography findings were recorded. Results: A total of 237 patients were initially included, and 134 were eligible for evaluation. Among these, 62 patients (46.3%) did not have anemia. Iron deficiency was detected in 39 patients without anemia. The distribution of anemia severity was as follows: mild anemia in 14.2%, moderate anemia in 23.9%, and severe anemia in 14.9% of patients. When interventricular septal diastolic diameter and left ventricular end-diastolic diameter values were analyzed according to anemia severity, no statistically significant difference was found between genders (p > 0.05). Additionally, no statistically significant differences were observed in heart apex beat, QT interval, contraction fraction, or ejection fraction values based on anemia severity (p > 0.05). xi Conclusion: Medical history and physical examination play a crucial role in the evaluation of breath-holding spells. To the best of our knowledge, this is the first study to assess cardiac involvement in patients with breath-holding spells according to the presence and severity of anemia and iron deficiency using echocardiographic parameters.