Kur'an'ın cem' ve istinsahının kıraatler bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the Quran's compilation and transcription in the context of recitations
- Tez No: 953037
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kur'an'ı Kerim nüzûlünün başlaması ile birlikte korunması, hem yazılı hem de sözlü olarak gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber dönemi farklı kabilelere mensup olan sahabilerin Kur'an'ı lehçelerine göre okumalarına izin verilmesi, ilerleyen süreçte kıraat farklılıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu farklılık başlangıçta problem teşkil etmese de, zamanla bazı beldelerde ihtilafa yol açabilecek bir durum haline gelmiştir. Bu nedenle Kur'an'ın Mushaf haline getirilerek cem' edilmesi ve istinsah edilerek çoğaltılması, hem metnin korunması hem de kıraat faklılıklarının korunması hususunda önem arz etmiştir. Bu doğrultuda Hz. Ebû Bekir dönemi başlatılan cem' süreci ve Hz. Osman döneminde yapılan istinsah faaliyetleri, kıraat ilmi açısından önem arzetmektedir. Bu süreçler kıraatleri top yekün ortadan kaldırmak yerine, onları belirli bir metin etrafında disipline etmiş ve sahih kıraatlerin bir sonraki nesillere aktarılmasında önemli rol oynamıştır. Tezimiz, sözü edilen cem' ve istinsah uygulamalarının, kıraat farklılıkları üzerindeki etkilerini çok yönlü bir şekilde araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Hz. Ebû Bekir döneminde ilk defa iki kapak arasına getirilen Mushaf'ın amacı, kapsamı ve kıraat ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Devamında Hz. Osman döneminde gerçekleştirilen istinsah serüveniyle kıraatler arasında nasıl bir ayrıma gidildiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the commencement of its revelation, the preservation of the Qur'an was carried out both in written and oral forms. During the time of the Prophet, the Companions belonging to different tribes were allowed to recite the Qur'an according to their dialects, which later led to the emergence of variations in qirâ'ât. Although these differences did not initially pose a problem, over time, they became a potential source of disagreement in some regions. For this reason, the compilation of the Qur'an into a codex and its reproduction through transcription became important both for the preservation of the text and the safeguarding of qirâ'ât variations. In this context, the process of compilation initiated during the caliphate of Abû Bakr and the transcription activities carried out during the caliphate of 'Uthmân hald great significance in terms of the science of qirâ'ât. Rather than abolishing the various recitations entirely, these processes disciplined them around a unified text and played a crucial role in transmitting the authentic qirâ'ât to subsequent generations. This thesis aims to comprehensively examine the affects of the aforementioned compilation and transcription practices on the variations of qirâ'ât. In this regard, the purpose, scope, and relation to qirâ'ât of the codex first compiled during the time of Abû Bakr are addressed. Subsequently, the process of transcription undertaken during the caliphate of 'Uthmân and its role in distinguishing between the different qirâ'ât are analyzed.