Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamaları üzerine bir analiz: Trabzon Büyükşehir Belediyesi örneği
An analysis on social municipality practices in Türkiye: The case of Trabzon Metropolitan Municipality
- Tez No: 953041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÖZCAN SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme ile birlikte yaşanan değişim ve gelişmeler neticesinde merkezi yönetimler kadar yerel yönetim olarak belediyelerin de görev ve sorumlulukları artmıştır. Artan bu görev ve sorumluluklar içinde sosyal belediyecilik faaliyetleri, halkın ihtiyaçlarına doğrudan cevap vermesi açsından daha da önemli hale gelmiştir. Halka en yakın yönetim birimi olmaları ve sorunlara daha kısa sürede çözüm üretmeleri açısından da belediyeler önemli bir kamu idareleridir. Vatandaşın insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi ve alım gücünde artış sağlayabilmesi adına sosyal belediyecilik uygulamalarında çağın gereklilik durumuna göre sürekli bir değişim göstermesi beklenmektedir. Bu bağlamda“Doküman analizi”yöntemi ile yürütülen bu çalışmada, öncelikle sosyal devlet, sosyal politika ve sosyal belediyecilik kavramları üzerinde durulmaktadır. Çalışmada Türkiye'de uygulanan sosyal belediyecilik faaliyetleri incelenmekte ve literatürde eksikliği hissedilen Trabzon Büyükşehir Belediyesi özelinde uygulanmış olan sosyal belediyecilik faaliyetlerinin 2015-2029 yılları arasındaki stratejik planlara, 2014-2024 yılları arasındaki faaliyet raporlarına ve 2015-2025 yılları arasındaki performans programlarına olan yansımalarını tespit etmek amaçlanmıştır. Böylece Trabzon Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik hususunda uygulamış olduğu hizmet ve hedeflerini; ilgili raporlar doğrultusunda değerlendirerek çıkarımlarda bulunulmuş ve yürütmüş olduğu uygulamaların yıllara göre ne oranda farklılık gösterip verimli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes and developments experienced with globalization, the duties and responsibilities of municipalities as local governments have increased as much as central governments. Within these increasing duties and responsibilities, social municipal activities have become even more important in terms of directly responding to the needs of the people. Municipalities are important public administrations in terms of being the closest administrative unit to the people and producing solutions to problems in a shorter time. In order for citizens to live in a dignified manner and increase their purchasing power, it is expected that social municipality practices will show a continuous change according to the requirements of the age. In this context, this study, which is carried out with the“Document analysis”method, primarily focuses on the concepts of social state, social policy and social municipality. This study examines social municipality activities implemented in Turkey and aims to identify the impact of social municipal activites implemented specifically for the Trabzon Metropolitan Municipality, a perceived lack of literature, on strategic plans for the years 2015-2029, activity reports for the years 2014-2024 and performance programs for the years 2015-2025 Thus, the services and objectives implemented by the Trabzon Metropolitan Municipality regarding social municipality were evaluated in light of relevant reports, and conclusions were drawn as to the extent to which these practices varied and were effective over the years.