Fen bilimleri ve sınıf öğretmeni adaylarının mikroplastik kavramına yönelik bilgi ve kavramsal anlamalarının incelenmesi
Examining science and classroom teacher candidates knowledge and conceptual understanding of the concept of microplastic
  1. Tez No: 953042
  2. Yazar: HİCRET BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde çevre kirliliğinin giderek artmasına sebep olan mikroplastikler, ekosistem üzerinde geri dönülemez etkilere yol açmaktadır. Aynı zamanda mikroplastikler hem ekosistem sağlığını hem de insan yaşamını olumsuz yönde etkileyen kirleticiler arasında yer almaktadır. Bu sebeple bireylerin bu konudaki bilgilerinin ve farkındalıklarının arttırılması çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle bireylerin çevre bilgisinin ve çevre bilincinin gelişmesinde eğitim, büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, fen bilimleri ve sınıf öğretmeni adaylarının mikroplastik kavramına yönelik bilgi ve kavramsal anlamalarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 yıllar arasında Akdeniz bölgesi'nde bulanan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde okumakta olan 3. ve 4. sınıf 50 Fen bilimleri ve 73 Sınıf öğretmeni adaylarında oluşmaktadır. Bu çalışmada karma yöntem desenlerinden olan nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı açıklayıcı sıralı desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasından tarama modeli, nitel verilerin toplanmasında fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları, araştırmacı tarafından geliştirilen mikroplastiklerle ilgili çoktan seçmeli bilgi testi, görsel açıklama sorularından oluşan kavramsal anlama testi, kelime ilişkilendirme testi ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularından oluşmaktadır. Verilerin analizinde nicel veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analiz yöntemi kullanılarak sonuçlandırılmıştır. Fen bilimleri ve sınıf öğretmeni adaylarının araştırma sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmadığından, bu iki grubun bulguları birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının mikroplastiklerin özellikleri hakkındaki bilgilerinin eksik veya yetersiz olduğu, kavramsal anlamalarının yüzeysel düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Kelime ilişkilendirmede mikroplastik kavramı çevre ile ilgili kelimeler ile ilişkilendirilmiş, bilimsel içerikli kavramlara daha az yer verilmiştir. Bu durumda öğretmen adaylarının mikroplastik kavramına ilişkin bilgi ve görüşlerinin günlük yaşam deneyimlerine dayandırdıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, microplastics, which cause increasing environmental pollution, cause irreversible effects on the ecosystem. At the same time, microplastics are among the pollutants that negatively affect both ecosystem health and human life. For this reason, increasing the knowledge and awareness of individuals on this issue will contribute to the development of environmental awareness. Education is of great importance especially in the development of environmental knowledge and environmental awareness of individuals. This study was conducted to examine the knowledge and conceptual understanding of prospective science and primary school teachers about the concept of microplastics. The sample of the study consisted of 50 Science and 73 Classroom teacher candidates in the 3rd and 4th grades studying at the Faculty of Education of a state university in the Mediterranean region between 2024-2025. In this study, the explanatory sequential design method, which is one of the mixed-method designs in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used. The survey model was used to collect quantitative data and the phenomenology method was used to collect qualitative data. The data collection tools of the study consisted of a multiple-choice knowledge test on microplastics developed by the researcher, a conceptual understanding test consisting of visual explanation questions, a word association test and semi-structured interview questions. In data analysis, quantitative data were analyzed using statistical software. Qualitative data were finalized using content analysis method. Since there was no significant difference between the research results of pre-service science and classroom teachers, the findings of these two groups were evaluated together. As a result of the research, it was determined that pre-service teachers' knowledge about the properties of microplastics was incomplete or insufficient and their conceptual understanding remained at a superficial level. In word association, the concept of microplastics was associated with words related to the environment, and concepts with scientific content were included less. This shows that pre-service teachers' knowledge and opinions about the concept of microplastics are based on their daily life experiences.