Rusya-Ukrayna savaşı haber fotoğraflarında ideoloji: Göstergebilimsel bir inceleme
Ideology in news photos of the Russia-Ukraine war: A semiotic study
- Tez No: 953043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, Batı merkezli medya kuruluşlarının Rusya-Ukrayna savaşı sırasında yayımladığı haber fotoğraflarını incelemektedir. Amaç, bu fotoğrafların Ukrayna'yı evrensel değerlerle uyumlu, haklı ve mağdur bir taraf olarak nasıl konumlandırdığını ortaya koymaktır. Çalışma, Roland Barthes'ın düz anlam, yan anlam ve mit kavramlarına dayalı göstergebilimsel analiz yöntemini, Althusser'in ideolojik aygıtlar ve Gramsci'nin hegemonya kuramıyla birleştirmiştir. Araştırmada, 24 Şubat 2022 ile 10 Haziran 2025 arasında The New York Times, BBC, The Guardian, Reuters, Der Spiegel ve Le Monde gibi yayınlarda yer alan 20 haber fotoğrafı amaçlı örnekleme ile seçilmiştir. Analizler, fotoğrafların çoğunlukla Ukrayna ve Batılı liderleri yan yana gösterdiğini, bu görüntüler aracılığıyla Ukrayna'nın meşru ve desteklenmesi gereken bir ülke olarak sunulduğunu ortaya koymuştur. Bu çerçevede haklı direniş ve mağduriyet söylemleri öne çıkarılmış, Rusya tarafı ise genellikle görünmez bırakılmıştır. Çalışma ayrıca, sahada bulunmayan gazetecilerin doğrulanmamış görüntüleri dijital kanallar aracılığıyla, hızla yayınladıkları yeni iliştirilme biçimini tanımlayan Embedded 5.0 kavramını önermektedir. Bulgular, haber fotoğraflarının yalnızca bilgi aktarmadığını, aynı zamanda okuyucuları belli bir siyasi tutumu benimsemeye çağırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines news photographs published by Western media outlets during the Russia–Ukraine war. Its aim is to reveal how these photographs position Ukraine as a side aligned with universal values, legitimate, and victimized. The study employs a semiotic analysis method based on Roland Barthes's concepts of denotation, connotation, and myth, combined with Althusser's theory of ideological apparatuses and Gramsci's concept of hegemony. The research purposively selected 20 news photographs published between February 24, 2022, and June 10, 2025, in outlets such as The New York Times, BBC, The Guardian, Reuters, Der Spiegel, and Le Monde. The analysis shows that the photographs predominantly depict Ukrainian and Western leaders side by side, thereby presenting Ukraine as a legitimate country that deserves support. In this framing, narratives of rightful resistance and victimhood are emphasized, while the Russian side is generally rendered invisible. The study also proposes the concept of Embedded 5.0 to describe a new form of embeddedness in which journalists, not present in the field, rapidly publish unverified images via digital channels. The findings indicate that news photographs do not merely convey information but also invite audiences to adopt a specific political stance.