Farklı ekstraksiyon teknikleriyle kapsaisinoid ekstraksiyon veriminin karşılaştırılması
Comparison of capsaicinoid extraction yield using different extraction techniques
  1. Tez No: 953060
  2. Yazar: MUHAMMET UĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada farklı coğrafyalarda yetişmiş 16 çeşit biber numunesi üzerinde 4 farklı ekstraksiyon yöntemi uygulanarak, tıp ve gıda alanında pek çok faydası bulunan, kapsaisin ve dihidrokapsaisinin ekstraksiyon verimlilikleri üzerinde farklı tekniklerin karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca ülkemizden 8 farklı il acı biber örneği ile dünyada scovil değeri yüksek olan biber örnekleriyle kapsasisin içerik bakımından da karşılaştırma yapılmıştır. Yerelde de, Kale biberiyle ilgili kapsaisin verileri de sunulmuştur. Yapılan deneylerde Süperkritik Akışkan Ekstraksiyonu (SFE), Soxhlet Ekstraksiyonu, Ultrasonik Destekli Ekstraksiyon (UAE) ve Çalkalayıcı Destekli Ekstraksiyon (SAE) yöntemleri, literatürlerde yer alan optimize metotlar referans alınarak kullanılmış olup elde edilen ekstraktlar HPLC-DAD kromatografi cihazı ile analiz edilmiş olup elde edilen veriler ile kapsaisinoidlerin metotlar arasında ekstraksiyon verimleri kıyaslanmıştır. Çalışma sonuçlarında yöntemlerin kıyaslanması sürecinde SFE ile Soxhlet, UAE ile SAE olacak şekilde 2 ayrı grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different extraction methods were applied to 16 pepper samples grown in different regions to compare the extraction efficiencies of capsaicin and dihydrocapsaicin, which have numerous benefits in medicine and food. Additionally, a comparison was made in terms of capsaicinoid content with samples of hot peppers from eight different provinces in our country and with peppers with high Scovil values worldwide. Local capsaicin data for kale peppers were also presented.