Zekât, sadaka ve karz temelinde katılım finansın sosyal girişimcilikteki rolü ve bir model önerisi
The role of Islamic finance in social entrepreneurship based on zakat, sadaqah and qard and a model proposal
  1. Tez No: 953072
  2. Yazar: FATİH SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, zekât, sadaka, karz ve diğer katılım finans kavramlarının temelinde yatan sosyal, ekonomik ve ahlaki değerlerin, sosyal girişimciliğe yönelik potansiyelini araştırmaya çalışmaktadır. Ayrıca, çalışma ile bu kavramların katılım finans yoluyla sosyal girişimcilik için nasıl destekleyici bir mekanizmaya dönüştürülebileceğine dair bir model önerilmektedir. Tezin ilk bölümünde, katılım finansın kavramsal çerçevesi ve temel öğelerinden bahsedilmiş olup, katılım sosyal finans araçları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu araçların topluma sosyal ve ekonomik açıdan fayları kapsamlı biçimde araştırılmıştır. Ayrıca bu bölümde, katılım finansın çalışma prensiplerini bir çerçeveye koyan ve onu konvansiyonel finans sisteminden ayıran temel ilkelerden ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde, sosyal girişimciliğin kavramı, özellikleri, toplumsal kalkınma üzerindeki faydalı etkileri ve dünya üzerinde uygulanan başarılı modelleri anlatılmıştır. Takip eden bölümde ise katılım finans araçlarının sosyal girişimcilik alanında nasıl bir potansiyele sahip olduğu derinlemesine incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, zekât, sadaka ve karz temelinde bir sosyal girişimcilik modeli önerilmiştir. Bu model kapsamında hem çiftçilere yönelik eğitim, proje ve pazarlama destekleri verilerek kırsal kalkınmaya nasıl katkıda bulunulacağı hem de sosyal girişimciliğin farklı bir alanda nasıl geliştirilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu tez, zekât, sadaka, karz gibi katılım finans araçlarının sosyal girişimcilik alanında daha etkin bir şekilde kullanılarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to explore the social, economic, and moral values underlying the concepts of zakāh, ṣadaqah, qarḍ, and other participatory finance instruments, and to investigate their potential for social entrepreneurship. In addition, the study proposes a model for how these concepts can be transformed into a supportive mechanism for social entrepreneurship through participatory finance. In the first chapter, the conceptual framework and fundamental elements of participatory finance are presented, and participatory social finance instruments are examined in detail. The social and economic benefits these instruments bring to society are researched comprehensively. This chapter also describes in detail the basic principles that frame the operating mechanisms of participatory finance and distinguish it from the conventional financial system. The second chapter discusses the concept of social entrepreneurship, its characteristics, its beneficial effects on social development, and successful models implemented around the world. The following chapter delves deeply into the potential of participatory finance instruments in the field of social entrepreneurship. In the fourth chapter, a social entrepreneurship model based on zakāh, ṣadaqah, and qarḍ al-ḥasan is proposed. Within the scope of this model, it is shown how rural development can be supported through education, project, and marketing assistance for farmers, as well as how social entrepreneurship can be developed in another area. This thesis aims to contribute to social development by more effectively employing participatory finance instruments such as zakāh, ṣadaqah, and qarḍ al-ḥasan in the field of social entrepreneurship.