Denizli il merkezinde aile sağlığı merkezine başvuran evli kadınların aile planlaması hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Information, attitudes and behaviors about family planning of married women applying to the family health center in Denizli provincial center
- Tez No: 953093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aile planlaması (AP); kişilerin bakabilecekleri sayıda ve istedikleri zamanda çocuk sahibi olmalarına, istenmeyen gebeliklerden kaçınmalarına yardımcı olur. Bu araştırma ile Denizli il merkezindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran evli kadınların AP hakkında bilgi düzeylerinin saptanması, tutum ve davranışlarının belirlenerek sosyodemografik verilerle karşılaştırılması ve etki eden faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmamıza Denizli ilinde beş aile sağlığı merkezine 01.11.2022-30.12.2022 tarihleri arasında başvuran 199 katılımcı dâhil edilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler; literatür taraması sonucunda oluşturulan anket soruları, kontraseptif bilgi değerlendirme ölçeği (KBDÖ) ve aile planlaması tutum ölçeği (APTÖ) kullanılarak katılımcılara yüz yüze görüşme ile uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Çalışmamıza katılanların %56,3'ünün modern AP yöntemi kullandıkları bulunmuştur. Katılımcıların KBDÖ puan ortalaması 9,61 ± 4,81 bulunmuştur. Kontraseptif bilgi düzeyinin meslek, eş meslek, eğitim, eş eğitim, gelir düzeyi, AP hakkında bilgi sahibi olma, AP yöntem kullanma gibi faktörlerden etkilendiği; yaş, evlilik süresi, çocuk sayısı ve kullanılan AP yönteminin fark yaratmadığı bulunmuştur. Katılımcıların APTÖ puan ortalamaları 151,28 ± 16,78 bulunmuştur. Aile planlamasına karşı tutumun meslek, eğitim düzeyi, eş meslek ve eğitimi, AP hakkında bilgi sahibi olma ve ilk gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. Kontraseptif bilgi düzeyleri ile AP tutumu arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, AP hakkındaki tutumun olumlu olduğu görülse de bilgi düzeyleri ve modern yöntem kullanımının orta düzeyde olduğu görülmüştür. AP'ye yönelik bilgi eksikliğinin giderilmesi ve olumlu tutumların davranışa dönüştürülmesi için eğitim ve kişiye özel danışmanlık hizmetlerinin etkili olarak verilmesi, kadın erkek herkesi kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Family planning (FP); It helps people to have children as many times as they can and when they want, and to avoid unwanted pregnancies. With this study, it was aimed to determine the knowledge level of married women who applied to family health centers in Denizli city center, to determine their attitudes and behaviors, to compare them with sociodemographic data and to determine the affecting factors. 199 participants who applied to five family health centers in Denizli between 01.11.2022 and 30.12.2022 were included in our study. The data used in the research; The questionnaire questions, which were created as a result of the literature review, were obtained by applying face-to-face interviews to the participants using the contraceptive knowledge assessment (CKA) and the family planning attitude scale (FPAS). Statistical analysis of the obtained data was done with SPSS 25.0 package program. It was found that 56.3% of the participants in our study used the modern FP method. The mean CKA score of the participants was found to be 9.61 ± 4.81. Contraceptive knowledge level is affected by factors such as occupation, co-occupation, education, co-education, income level, having knowledge about FP, using FP methods; It was found that age, duration of marriage, number of children and the FP method used did not make any difference.. The mean FPAS score of the participants was found to be 151.28 ± 16.78. It has been observed that the attitude towards family planning is affected by variables such as profession, education level, spouse's occupation and education, having knowledge about FP and first gestational age. A statistically significant relationship was found between contraceptive knowledge levels and FP attitude. When the results obtained from our study were evaluated, it was seen that although the attitude about FP was positive, the level of knowledge and the use of modern methods were moderate. In order to eliminate the lack of knowledge about FP and to transform positive attitudes into behavior, it is necessary to provide training and personalized counseling services effectively, to expand it to include both men and women, and to ensure its continuity.