Hemodiyaliz hastalarında topikal uygulanan zeytinyağının kaşıntıya etkisi: Kontrol gruplu ön test-son test modeli
The effect of topically applied olive oil on pruritus in hemodialysis patients: A pretest–posttest controlled trial
  1. Tez No: 953094
  2. Yazar: KÜBRA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDET KORKMAZ, PROF. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırma hemodiyaliz hastalarında topikal uygulanan zeytinyağının kaşıntı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılan araştırmanın evreni bir üniversite hastanesindeki hemodiyaliz hastalarıdır, örneklemi güç analizi sonucunda 62 hastadan (32 deney, 30 kontrol) oluşmaktadır. Veriler 27.01.2025-09.02.2025 tarihleri arasında kişisel bilgi formu, 5-D Kaşıntı Ölçeği, Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak toplanmıştır. Ön test verileri; iki gruba 5-D Kaşıntı Ölçeği kullanılarak ilk görüşmede toplanmıştır. Deney grubunda her uygulama öncesi ve sonrasında VAS skorları alınırken, kontrol grubunda uygulama yapılmadan sadece VAS skorları alınmıştır. Son test verileri; iki hafta sonunda iki gruba 5-D Kaşıntı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of topically applied olive oil on pruritus in hemodialysis patients. Material and Method: This randomized controlled experimental study was conducted with hemodialysis patients in a university hospital. Based on power analysis, the sample consisted of 62 patients (32 experimental, 30 control). Data were collected between 27.01.2025 and 09.02.2025 using a Personal Information Form, 5-D Itch Scale, and Visual Analog Scale (VAS). Pre-test data were collected during the first session using the 5-D Itch Scale in both groups. In the experimental group, VAS scores were measured before and after each application, while in the control group, only VAS scores were collected without any intervention. Posttest data were collected using the 5-D Itch Scale in both groups at the end of two weeks.