Satış ve imalatta çalışan yetişkin erkek kuyumcu çalışanlarının kas-iskelet sistemi semptomlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of musculoskeletal system symptoms of adult male jewelry employees working in sales and manufacturing
  1. Tez No: 953101
  2. Yazar: MUHAMMED SEFA MANAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İşe bağlı kas-iskelet sistemi semptomları, tekrarlayan hareketler, statik duruşlar ve uygun olmayan çalışma koşulları nedeniyle birçok meslek grubunda yaygın olarak görülmektedir. Bu araştırma, satış ve imalat alanında çalışan yetişkin erkek kuyumcu çalışanlarının kas-iskelet sistemi semptomlarını karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kesitsel tipte olup, yaşları 18 ile 60 arasında değişen toplam 108 yetişkin erkek kuyumcu çalışanı ile yürütülmüştür. Veriler, katılımcılara uygulanan Olgu Değerlendirme Formu, Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (GNKSA) ve REBA (Rapid Entire Body Assessment) yöntemi ile toplanmıştır. Bulgulara göre, satış alanında çalışanların en sık şikayet bildirdiği bölgeler sırasıyla ayak (%100), bel (%85) ve kalça/uyluk (%77) olarak bulunmuş, imalat alanında çalışanların ise en sık şikayet bildirdiği bölgeler sırasıyla boyun (%85), sırt (%73), omuz (%52), dirsek (%48) ve el bileği (%30) olarak bulunmuştur. Ayrıca REBA değerlendirmelerinde orta düzeyde ergonomik risk düzeyleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mesleki ergonomi koşullarının iyileştirilmesinin kas-iskelet sistemi semptomlarını azaltmada önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kuyumculuk sektöründe çalışan bireylerin kas-iskelet sistemi sağlığı açısından önemli riskler altında olduğunu ortaya koymakta ve iş sağlığı alanında geliştirilecek önleyici müdahalelere katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Work-related musculoskeletal symptoms are commonly observed in many occupational groups due to repetitive movements, static postures, and unsuitable working conditions. This study was conducted to comparatively examine musculoskeletal system symptoms among adult male jewelry workers employed in sales and manufacturing. The research was cross-sectional and included a total of 108 adult male jewelry workers aged between 18 and 60 years. Data were collected using a Case Evaluation Form, the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ-E), and the Rapid Entire Body Assessment (REBA) method. According to the findings, the most frequently reported complaint areas among those working in sales were the feet (100%), lower back (85%), and hips/thighs (77%). In contrast, those working in manufacturing most frequently reported symptoms in the neck (85%), back (73%), shoulders (52%), elbows (48%), and wrists (30%). Additionally, REBA assessments indicated moderate levels of ergonomic risk. The results demonstrate the importance of improving occupational ergonomic conditions to reduce musculoskeletal system symptoms. This study highlights that individuals working in the jewelry sector are at significant risk concerning musculoskeletal health and aims to contribute to preventive interventions in the field of occupational health.