Şanlıurfa-Harran ovası merkez sulama birliği su dağıtım sisteminin yeterliliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of central irragation union water distribution system of Şanlıurfa-Harran plain
- Tez No: 95311
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
*r ÖZET Bu çalışma 1995 yılında sulamaya açılan Şanlıurfa-Harran Ovası Merkez Sulama Birliği sahasında yapılmıştır. Araştırmada sulama şebekesinin fiziki yetersizliği, su dağıtım ve kullanımı ile işletme, bakım ve yönetimde ortaya çıkan problemler ele alınmıştır. Araştırma alanındaki sulama şebekesi genelde yeterli olmasına rağmen şebekenin planlama ve inşaasında bir takım hatalar vardır. Bunlar; kanaletlerin taban kotlarının uygun seviyede olmaması ve ayaklarına yeterli blokaj malzemesi konmamasıdır. Bazı kanaletler ise ihtiyaç olmayan yerlerde yapılmıştır. Diğer taraftan su iletim-dağıtım yapıları ile bunların üzerindeki sanat yapılarının kalitesiz malzeme ile yapıldığı da gözlenmiştir. Şebekenin bir çok yerinde servis yolu yapılmamıştır. Bunun sonucunda özellikle kış aylarında bakım-onarım çalışmaları aksamaktadır. Su dağıtım ve kullanımında bir takım yanlışlıklar yapılmaktadır. Şebekede devamlı akış metodunun uygulanması sonucu suyun büyük bir kısmı kullanılmadan tahliye kanalına akmaktadır. Çiftçiler sulamalarda gereğinden fazla su kullanmaktadırlar. Bazı çiftçiler ise kanaletlerden su almak için kanaletlerin içerisine taş, toprak doldurmakta veya kırmaktadırlar. Her iki durumda da şebekeye zarar verilmektedir. Çiftçiler modern sulama yöntemlerini bilmedikleri gibi,. uyguladıkları yüzey sulama yöntemlerini de tekniğine uygun bir şekilde yapmamaktadırlar. Ayrıca birlik yönetimi bölgede yaygın olan feodal (ağalık) yapının etkisi altındadır. Bu durum yeterli sayı ve kalitede olmayan birlik personelini olumsuz olarak etkilemekte, bu da su dağıtımında adaletsizliğe neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak çiftçiler sulama birliğine etkili olarak katılmamaktadırlar. Sulama şebekesinin randımanlı bir şekilde kullanılması için yukarıda belirtilen eksikliklerin bir an önce tamamlanması gerekmektedir. Aksi taktirde şebekeden beklenen fayda zamanla azalacaktır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study was conducted in the Central area of Merkez Irrigation Unions opened newly in the Şanhurfa-Harran plain. In this study, problems related to insufficient physical irrigation systems, water distribution, maintenance, operation and management were examined. Although irrigation system in the research area is enough, there were some planning mistakes in the step of construction. They are wrong leveling of the canal and insufficient construction materials placing in the leg of canal. Some canals were constructed on unnecessary places. Besides, it was observed that water conveyance and delivery structures and other water structures on them were constructed by low quality construction materials. Since, in general, there was no service road, maintenance operations especially, during winter months were difficult and there were some operational mistakes in the distribution and usage of water. Because continuous flow method are used, much of the irrigation water flows to drainage channel without using. Farmers use more water. In order to get irrigation water, some farmers fill the channels with stones and soil or broke the channels. Both situations give harmful effect the irrigation system in the area. Farmers do not know modern irrigation techniques and they do not apply the surface irrigation method technically. Social structure of the region affects the management of irrigation unions. This originates no justice in the water distribution and negatively affect the persons working in the union. And there was not enough qualified persons in the irrigation unions. Therefor, farmers do not join the activities of irrigation unions. In order to use irrigation system effectively, all problems mentioned above should be solved in a short time period. Otherwise, expected benefits from irrigation will be lessen in time.