Toplumda tasavvufi algının oluşmasında medyanın etkisi
The effect of media on the formation of sufi perception in society
  1. Tez No: 953110
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde dijital teknolojiler, bireylerin toplumsal, kültürel ve dinî yaşamlarını dönüştüren önemli araçlar haline gelmiştir. Bu teknolojik dönüşüm, toplumsal yapıları yeniden şekillendirerek, geleneksel kurumlar ve değerler üzerinde belirgin değişimlere yol açmıştır. Özellikle dijitalleşme sürecinin önemli bir unsuru olan yeni medya ve mobil iletişim teknolojileri, dinî inançlar, ibadetler, ahlâkî değerler, cemaat yapıları ve dinî örgütlenme biçimlerini dönüştürmüştür. Bu dönüşüm akla şu sorunları ve soruları getirmektedir; Medya, toplumun tasavvufa yönelik algısını nasıl şekillendirmektedir? Geleneksel ve dijital medya, tasavvufu hangi söylemlerle temsil etmektedir? Sosyal medyanın tasavvufî öğelerin yaygınlaşmasındaki rolü nedir? Bu sorular doğrultusunda çalışmamızın amacı, Türkiye de medya aracılığıyla topluma sunulan tasavvuf algısının, toplumun dinî değerleri ve tasavvufa bakış açısındaki dönüşümü nasıl şekillendirdiğini nitel bir araştırma yöntemiyle analiz etmektir. Bu kapsamda yapılan literatür çalışmasının ardından alan çalışmamız için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak farklı şehirlerden farklı yaş gruplarından ve mesleklerden 60 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler 40-45 dakika sürmüş, ses kayıtları kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler sosyal medyanın toplumun dinî anlayışı ve tasavvufa olan bakış açısı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir. Sosyal medya, tasavvufu daha geniş kitlelere tanıtmak için bir araç olarak kullanılsa da, yanlış anlamalar ve yüzeysel yaklaşımlar gibi olumsuz etkiler de barındırmaktadır. Bu olumsuz etkilerin önlenmesi için sosyal medya üzerinden tasavvufun doğru bir şekilde aktarılmasına yönelik stratejiler geliştirmesi, toplumun manevî değerlerinin doğru bir biçimde anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, hem akademik hem de toplumsal düzeyde tasavvufun medya aracılığıyla nasıl şekillendiğini anlamak isteyenler için bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
Today, digital technologies have become important tools that transform the social, cultural and religious lives of individuals. This technological transformation has led to significant changes in traditional institutions and values by reshaping social structures. In particular, new media and mobile communication technologies, which are an important element of the digitalisation process, have transformed religious beliefs, worship, moral values, community structures and forms of religious organisation. This transformation brings the following problems and questions to mind; How does the media shape the perception of the society towards Sufism? Through which discourses do traditional and digital media represent Sufism? What is the role of social media in the dissemination of Sufi elements? In line with these questions, the aim of our study is to analyse how the perception of Sufism presented to the society through the media in Turkey shapes the transformation of the society's religious values and its perspective on Sufism through a qualitative research method. In this context, after the literature study, interviews were conducted with 60 people from different age groups and professions from different cities using semi-structured interview technique for our field study. These interviews lasted 40-45 minutes and audio recordings were recorded. The data obtained show that social media has both positive and negative effects on the religious understanding of the society and its perspective on Sufism. Although social media is used as a tool to introduce Sufism to a wider audience, it also has negative effects such as misunderstandings and superficial approaches. In order to prevent these negative effects, developing strategies for the correct transmission of Sufism through social media will contribute to the correct understanding of the spiritual values of society. This study aims to be a resource for those who want to understand how Sufism is shaped through the media at both academic and social levels.