İlişki yetkinliği: Bağlanma tarzları ve kıskançlık
Relationship competence: Attachment styles and jealousy
  1. Tez No: 953117
  2. Yazar: MAİDE KUMDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÇELİK ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bireylerin hayatlarında önemli yere sahip olan romantik ilişkiler birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmada; bağlanma tarzlarının, romantik ilişkide kıskançlık, ilişki yetkinliği ve online flört arasındaki ilişki incelenecektir. Bireylerin romantik ilişkilerinin istikrarlı olması veya istikrarlı bir şekilde sürdürülemiyor olmasının nedeni ve bağlanma tarzlarının ilişki durumuna etkisi incelenecektir. Her bir değişken arasındaki ikili ilişki incelenecek ve bununla beraber tüm değişkenler için ilişki olup olmaması incelenecektir. Alanyazındaki kuramsal açıklamalar ve araştırma sonuçları dikkate alınarak hipotezler geliştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Romantik Kıskançlık Ölçeği, Romantik İlişkilerde Yetkinlik Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler ve sosyodemografik bilgi formu araştırmada anket yoluyla doldurulmuş ve araştırma için veriler bu şekilde toplanmıştır. Veri analizi korelasyon ve regresyon analizi ile yapılmıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya 18 yaşından büyük ilişkisi olan kişiler veya 6 aydan daha uzun süre ilişki deneyimi olmuş kişiler katılmıştır. Kaygılı ve kaçınmacı bağlanma tarzına sahip bireyler ilişki yetkinliğinden düşük puan almıştır, ilişki yetkinliği düşük olan bireylerin online flört uygulaması kullanma oranı daha yüksek çıkmış, bununla birlikte kaygılı ve kaçınmacı bağlanma tarzlarına sahip bireylerin online flört uygulama kullanma oranının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Kaygılı ve kaçınmacı bağlanma puanları romantik kıskançlık puanlarını anlamlı ve pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Araştırmamız bağlanma tarzlarıyla ilişki yetkinliği arasında ilişki olduğunu göstermektedir. İlişki yetkinliğinin, bireylerin online flört uygulaması kullanıp kullanmamasını etkilediği, romantik kıskançlık ile bağlanma tarzları arasında ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships, which have an important place in individuals' lives, have been the subject of many studies. In this study; the relationship between attachment styles, jealousy in romantic relationships, relationship competence and online dating will be examined. The reason why individuals' romantic relationships are stable or not stable and the effect of attachment styles on relationship status will be examined. The binary relationship between each variable will be examined and also whether there is a relationship for all variables will be examined. Hypotheses were developed by considering the theoretical explanations in the literature and research results. In order to collect data in the study, the Romantic Jealousy Scale, Romantic Relationship Competence Scale and Close Relationship Experiences Inventory-II scales were used together with the sociodemographic information form. The scales and the sociodemographic information form used in the study were filled out through a questionnaire in the study and the data for the study were collected in this way. Data analysis was done with correlation and regression analysis. Participants were selected by convenience sampling method. People who were over 18 years of age and in a relationship or had a relationship experience of more than 6 months participated in the study. Individuals with anxious and avoidant attachment styles scored low on relationship competence, individuals with low relationship competence were found to use online dating applications at a higher rate, however, it was concluded that individuals with anxious and avoidant attachment styles had a higher rate of using online dating applications. Anxious and avoidant attachment scores were found to significantly and positively predict romantic attachment scores. Our research shows that there is a relationship between attachment styles and relationship competence. It has been concluded that relationship competence affects whether individuals use online dating applications and that there is a relationship between romantic attachment and attachment styles.