Sosyal ticarete yönelik tutumun satın alma niyetine etkisi
The effect of attitude towards social commerce on purchasing intention
  1. Tez No: 953128
  2. Yazar: ALİ GÜLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyal ticaret, e-ticaretin bir alt dalı olarak, çevrimiçi alışveriş sürecinde tüketicilerin sosyal medya platformlarından yararlanarak etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir ticaret modeli olarak tanımlanmaktadır. Bu model, alışveriş deneyimini yalnızca ürün veya hizmet satın almanın ötesine taşıyarak, sosyal ağlardaki yorumlar, incelemeler ve paylaşımlar gibi unsurlar aracılığıyla güven inşa etmeye odaklanmaktadır. Bu araştırma, sosyal ticaret platformları üzerinden alışveriş yapan bireylerin satın alma niyetine yönelik faktörlerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada satıcı belirsizliği, ürün belirsizliği ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) desteği gibi değişkenler ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerde sosyal ticarete yönelik tutumun aracılık yoluyla dolaylı etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca, sosyal ticarete yönelik tutumun satın alma niyeti üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Veriler anket yoluyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Anket Google Form ortamında hazırlanmış ve kolayda örnekleme yöntemiyle yaklaşık 5.000 kişiye WhatsApp aracılığıyla gönderilmiş ve toplamda 457 katılımcıdan elde edilen yanıtlar, AMOS 24 yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, satıcı ve ürün belirsizlikleri ile UGC desteğinin satın alma niyetini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, satıcı belirsizliği ve UGC desteğinin satın alma niyeti üzerindeki etkisinde sosyal ticarete yönelik tutumun dolaylı aracılık rolü bulunduğu ve sosyal ticarete yönelik tutumun doğrudan satın alma niyeti üzerinde de olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social commerce, as a sub-branch of e-commerce, is defined as a commerce model that enables consumers to interact with social media platforms during the online shopping process. This model focuses on building trust through elements such as comments, reviews and shares on social networks, taking the shopping experience beyond just purchasing products or services. This research aims to examine the impact of factors on the purchase intention of individuals who shop on social commerce platforms. The study analyzes the relationships between variables such as seller uncertainty, product uncertainty, and user-generated content (UGC) support and purchase intention, and the indirect effect of attitude towards social commerce through mediation. In addition, to evaluate the impact of attitude towards social commerce on purchase intention. Data were collected online through a questionnaire. The questionnaire was prepared in Google Form environment and sent to approximately 5,000 people via WhatsApp using convenience sampling method and the responses obtained from a total of 457 participants were statistically analyzed using AMOS 24 software. The results of the study revealed that vendor and product uncertainty and UGC support positively affect purchase intention. In addition, it was found that attitude towards social trade has an indirect mediating role in the effect of seller uncertainty and UGC support on purchase intention and attitude towards social trade has a positive effect on direct purchase intention.