Demir çelik soğutma suyu çamuru ve polipropilen liflerin donma-çözünme döngüleri altında zemin stabilizasyona etkisi
Effect of iron and steel cooling water sludge and polypropylene fibers on soil stabilization under freeze–thaw cycles
- Tez No: 953148
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, demir-çelik endüstrisinden elde edilen soğutma suyu çamuru (SSÇ) ve polipropilen lifler (PPF) kullanılarak, zayıf mühendislik özelliklerine sahip marn zeminin donma çözünme etkisi altındaki stabilizasyonu araştırılmıştır. Yüksek kil ve kalsiyum karbonat içeriği ile karakterize edilen marn, düşük dayanımı ve çevresel faktörlere karşı hassasiyeti nedeniyle zemin iyileştirmede özel çözümler gerektiren problemli bir zemin tipidir. SSÇ, kimyasal içeriği sayesinde zeminin mekanik dayanımını artırma potansiyeline sahip bir endüstriyel atık olarak değerlendirilmiştir. PPF ise zeminin çatlama ve büzülmeye karşı direncini artırarak yapısal bütünlüğü güçlendirmektedir. Çalışma kapsamında, SSÇ ve PPF katkılarının tekil ve birlikte kullanımlarının, farklı kürleme süreleri ve donma-çözülme döngüleri altındaki tek eksenli basınç dayanımı (UCS) üzerindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Deneysel veriler, stabilizasyon performansının katkı oranı ve kürleme süresine bağlı olarak değiştiğini göstermiş; en iyi performans %15 SSÇ ve %1 PPF içeren karışımda elde edilmiştir. Bu kombinasyon, yalnızca başlangıç dayanımında önemli bir artış sağlamakla kalmamış, aynı zamanda tekrarlanan donma-çözülme etkilerine karşı dayanıklılığı da belirgin biçimde iyileştirmiştir. Elde edilen bulgular, SSÇ ve PPF'nin birlikte kullanımının marn zeminin uzun vadeli stabilitesini artırmak için etkili bir yöntem olduğunu ve bu yaklaşımın aynı zamanda atık geri kazanımı yoluyla çevresel sürdürülebilirliğe katkı sunabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the stabilization of marl soil with poor engineering properties was investigated under the effects of freeze-thaw cycles using cooling water sludge (SSÇ) obtained from the iron and steel industry and polypropylene fibers (PPF). Marl is a problematic soil type characterized by high clay and calcium carbonate content, exhibiting low strength and high sensitivity to environmental factors, thus requiring special improvement techniques. CWS was evaluated as an industrial by-product with the potential to enhance the mechanical strength of soil due to its chemical composition. PPF, on the other hand, contributes to improving structural integrity by increasing the soil's resistance to cracking and shrinkage. The study systematically examined the effects of CWS and PPF additives, both individually and in combination, on the unconfined compressive strength (UCS) of marl soil under different curing periods and freeze-thaw cycles. Experimental findings indicated that the stabilization performance varied depending on the additive content and curing duration. The best performance was achieved with a mixture containing 15% CWS and 1% PPF. This combination not only provided a significant improvement in initial strength but also enhanced resistance against repeated freeze-thaw effects. The results demonstrated that the combined use of CWS and PPF is an effective method for improving the long-term stability of marl soils. Moreover, this approach supports environmental sustainability through the beneficial reuse of industrial waste materials.