Simulating one's negative memory as if a positive friend experienced it: Transfer of positive phenomenological effects onto unsimulated memories
Olumsuz anıların olumlu bir arkadaş yaşamış gibi simüle edilmesi: Olumlu fenomenolojik etkilerin simüle edilmemiş anılara aktarımı
- Tez No: 953169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Epizodik karşı olgusal düşünce, otobiyografik anıların alternatif versiyonlarını hayal etmeyi içerir. Örneğin, bir kişi geçmişte yaşadığı bir olayı başka birinin deneyimlemiş olduğunu hayal edebilir. Önceki araştırmalar, geçmişte yaşanan bir olayı başkasının yaşadığını düşünmenin bu olayın fenomenolojisi üzerindeki etkisini incelemiş olsa da bu etkilerin başka bir olaya transfer edilip edilemeyeceği bilinmemektedir. Ayrıca, zihinde canlandırılan kişinin hangi özelliğinin bu etkilere neden olduğu da henüz araştırılmamıştır. Mevcut araştırma, kişinin önemli bir olumsuz anısını olumlu bir arkadaşı yaşamış gibi hayal ettikten sonra bu anıya ilişkin fenomenolojik deneyiminin nasıl değiştiğini ve bu değişikliklerin başka bir olumsuz anıya transfer edilip edilemeyeceğini incelemektedir. Araştırmaya toplam 108 üniversite öğrencisi katılmıştır. İlk oturumda katılımcılar iki önemli olumsuz anıyı hatırlamış ve her birinin fenomenolojisini ve merkeziliğini değerlendirmişlerdir. Bir hafta sonra, olumlu arkadaş koşulundaki katılımcılar, simülasyon etkilerinin incelenmesi amacıyla anılarından birini olumlu bir arkadaş tarafından yaşanmış gibi yeniden yapılandırmış ve ardından tekrar kendileri olarak hatırlayıp değerlendirmişlerdir. Ardından transfer etkilerinin incelenmesi amacıyla simülasyona uğramamış olan anıyı tekrar hatırlayıp değerlendirmişlerdir. Yeniden değerlendirmenin etkilerini kontrol etmek amacıyla, kontrol koşulundaki katılımcılar her iki anıyı da ikinci defa tekrar hatırlayıp değerlendirmişlerdir. Bulgular, katılımcılar olumsuz anılarını olumlu bir arkadaşları tarafından yaşanmış gibi simüle ettiklerinde ve ardından anıyı kendileri olarak yeniden değerlendirdiklerinde anıyı daha olumlu değerlendirdiklerini göstermiştir. Bu olumlu değerlendirme simüle edilmemiş anıya ilişkin değerlendirmelerini de etkilemiştir. Ayrıca, kontrol koşulunda anının duygusal değerliği açısından oturumlar arasında fark bulunamaması etkilerin yalnızca yeniden değerlendirmeden kaynaklanmadığını göstermektedir. Buna karşılık, beklentimizle tutarsız olarak, simülasyon sonrasında gözlemci perspektifi yükselmemiş, olayın merkeziliği ise azalmamıştır. Araştırmanın bulguları benlik ve otobiyografik bellek arasındaki ilişkiye dair kuramsal görüşler ve görgül bulgularla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Episodic counterfactual thinking refers to imagining alternative versions of autobiographical memories, such as imagining that another individual, instead of oneself, experienced the event. Although prior research has investigated the effects of thinking that someone else experienced a past event on its phenomenology, whether these effects can be transferred to another event remains unknown. Additionally, the characteristics of the simulated individual that produce these effects have yet to be investigated. The present study investigates how one's phenomenological experience of an important negative memory changes after imagining that a positive friend experienced it and whether these changes can be transferred to another negative memory. A total of 108 university students participated in the study. In session 1, participants described two important negative memories and rated their phenomenology and centrality. A week later, participants attended the second session. Those in the positive friend condition reconstructed one of the memories as if it was experienced by a positive friend and then they remembered and reevaluated it as themselves to investigate simulation effects. Then, they recalled and reevaluated the second memory to investigate transfer effects. To control for the effects of reevaluation, the ones in the control condition retrieved and reevaluated both memories for a second time. As hypothesized, findings showed that when participants simulated their negative memory as if a positive friend experienced it and then reevaluated the memory as themselves again, they rated it more positively. This positive evaluation was also transferred to the second memory. In the control condition, there was no significant difference between the sessions in terms of the emotional valence of the memory, showing that the effects were not merely due to reevaluation. Inconsistent with our hypotheses, the observer perspective and the centrality of the event did not change. The findings were discussed by relating them to the theoretical views and empirical findings on the relationship between the self and autobiographical memory.