Öz eleştirel ruminasyon ve çift ilişkisinde çatışma çözme tepkileri: Aşırı telafi baş etme modlarının aracı rolü
Self- critical rumination and conflict resolution responses in couple relationships: The mediating role of overcompensation coping modes
  1. Tez No: 953170
  2. Yazar: NESLİHAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yetişkinlik dönemi ve ilişkiler, bireylerin yaşamlarında önemli rol oynar ve akademik literatürde sıkça ele alınmıştır. Bu araştırmada yetişkinlik dönemindeki bireylerin, öz eleştirel ruminasyon ve çift ilişkisinde çatışma çözme tepkileri arasındaki ilişkide aşırı telafi baş etme modlarının aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Bireylerin aşırı telafi baş etme modlarının bu iki değişken arasındaki ilişki üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Alanyazındaki kuramsal açıklamalar ve araştırma sonuçları dikkate alınarak hipotezler geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 18-64 yaş aralığındaki 204 kadın ve 73 erkek toplam 277 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya yetişkinlik döneminde olan ve en az üç ay romantik ilişki yaşamış veya yaşamakta olan gönüllü kişiler katılmıştır. Araştırma kapsamında veri elde etmek amacıyla sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Öz Eleştirel Ruminasyon Ölçeği (ÖERÖ), İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği ve Şema Mod Envanteri (Versiyon 3) (ŞME) kullanılmıştır. Şema Mod Envanteri'nin iki alt boyutunun maddeleri kullanılmıştır. Bunlar, 'Büyüklenmeci' ve 'Şüpheci Aşırı Denetimci' boyutların maddeleridir. Araştırmada kullanılacak ölçekler ve sosyodemografik bilgi formu çevrimiçi ortamda hazırlanan anketler yoluyla katılımcılara iletilmiş, araştırma için veriler bu şekilde toplanmıştır. Veri analizinde korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, uyumsal davranışın cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığını ortaya koymuştur. Korelasyon analizi sonuçları, uyumsal davranış ile öz eleştirel ruminasyon arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, uyumsal davranış ile aşırı telafi baş etme modları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Yapılan aracılık analizi, öz eleştirel ruminasyonun aşırı telafi baş etme modlarıyla pozitif, uyumsal davranışla ise negatif yönde anlamlı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, aşırı telafi baş etme modları ile uyumsal davranış arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde edilen bulgular, literatür doğrultusunda ele alınmış; öz eleştirel ruminasyonun ve aşırı telafi baş etme modlarının çift ilişkilerindeki çatışma çözme tepkileri üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adulthood and relationships play an important role in individuals' lives and have been frequently discussed in academic literature. This study aimed to examine the mediating role of overcompensatory coping modes in the relationship between self-critical rumination and conflict resolution reactions in couple relationships in adulthood. It was examined whether individuals' overcompensatory coping modes had an impact on the relationship between these two variables. Hypotheses were developed by taking into account the theoretical explanations and research results in the literature. The sample of the research consists of a total of 277 adult individuals, 204 women and 73 men between the ages of 18-64. Participants were selected by a convenience sampling method. Volunteers who were adults and had or had been in a romantic relationship for at least three months participated in the study. In order to collect data in the study, sociodemographic information form, Self-Critical Rumination Scale (SCRS), Conflict Resolution Reactions in Bilateral Relationships Scale and Schema Mode Inventory (Version 3) (SMI) were used. Items from two subscales of the Schema Mode Inventory were used. These are the items of the 'Grandeful' and 'Skeptical Overcontrolling' dimensions. The scales and sociodemographic information forms to be used in the research were communicated to the participants through online surveys, and the data for the research were collected in this way. Correlation analysis and structural equation modeling were used in data analysis. The research results revealed that adaptive behavior differed significantly by gender. Correlation analysis revealed a significant negative relationship between adaptive behavior and self-critical rumination. On the other hand, no significant relationship was found between adaptive behavior and overcompensatory coping styles. Mediation analysis revealed that self-critical rumination was positively related to overcompensatory coping styles and negatively related to adaptive behavior. However, no significant relationship was found between overcompensatory coping styles and adaptive behavior. The findings were evaluated in line with the literature, and the effects of self-critical rumination and overcompensatory coping styles on conflict resolution responses in couple relationships were discussed.