Trakya bölgesinde yaygın iki süne türü (eurygaster integriceps put. ve eurygaster austriaca schrk.)'nun yumurta verimi üzerinde araştırmalar
Investigations on the fecundity of common two sunn pest species (eurygaster integriceps put. ve eurygaster austriaca schrk.) in thrace region
- Tez No: 95319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN KIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışma 1999 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yapılmıştır. Trakya Bölgesinde yaygın iki süne türü olan Eurygaster integriceps Put. ve Eurygaster austriaca Schrk 'nin yumurta verimleri laboratuvarda 27+2 °C ve %65+5 orantılı neme ayarlı inkubatörde ve Enstitü tarlasında izlenmiştir. E.integriceps Put.'in, laboratuvar şartlarında ortalama 85.4(14-207) adet yumurtayı 38 günde bıraktığı ve yumurtaların yarıdan fazlası %59.69'un yumurtlamanın dokuzuncu gününde bırakıldığı; E.austriaca Schrk.'nın, laboratuvar şartlarında 131.333 (0-273) adet yumurta bıraktığı, ovipozisyon süresinin 53 gün olduğu ve yumurtaların yarıdan fazlası %53.50'sini yumurtlamanın on üçüncü gününde bıraktığı belirlenmiştir. E.integriceps Put., tarla şartlarında ortalama 244.111 (0-537) adet yumurtayı 58 günde bıraKmaktadır. Bu bıraktığı yumurtaların yarıdan fazlası olan %56.9'unu otuz üçüncü günde bırakmıştır. Aynı şartlarda E.austriaca Schrk. ortalama 174.6 (42-337) adet yumurtayı 55 günde bırakmaktadır. Bu bıraktığı yumurtaların yarıdan fazlası %50.9'unu yumurtlamanın yirmi sekizinci gününde bıraktığı belirlenmiştir. Her iki ortamda bulunan türlerin yumurta verimleri, ovipozisyon süreleri ve postovipozisyon süreleri istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve elde edilen sonuca göre bu iki tür arasında önemli farkın olmadığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Yumurtlama periyodu, Süne, Zararlı, Buğday, Yumurta verimi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in Thrace Agricultural Research Institute. Eggs amount and oviposition period of predominant and common two sunn pest species (Eurygaster integriceps Put. and Eurygaster austriaca Schrk) were determined at the experimental field of Thrace Agricultural Research Institute and in the incubator at 27+2 °C temperature and 65+5 % relative humidity conditions. E. integriceps Put, under laboratory conditions, one female laid the average 85.4 (14-207) eggs during oviposition period, the incubation period was 38 days. However, about half (59.69 %) of the total eggs have been laid until the ninth day of the oviposition period. E. austriaca Schrk., under laboratory conditions, one female laid the average 131.333 (0-273) eggs during oviposition period, the incubation period was 53 days and approximately half (53.50%) of total eggs have been laid until thirteenth days of the oviposition period. E. integriceps Put., under the field conditions, one female laid the average 244.111 (0-537) eggs during oviposition period, the incubation period was 58 days. However, about half (56.9 %) of the total eggs were laid until the thirty-third days of the oviposition period. E. austriaca Schrk., under the field conditions, one female laid the average 174.6 (42-332) eggs during oviposition period, the incubation period was 55 days and approximately half (50. 9%)of total eggs have been laid until twenty- eighth days of the oviposition period. Differences between eggs production {Eurygaster integriceps Put. and Eurygaster austriaca Schrk) have been investigated under lab conditions and the field conditions. The result of the study relieved that there was not important difference between them. KEY WORDS: The incubation period, Sunn pest species, Fecundity.