The effects of plastifications on vibration characteristics and stability
Kalıcı şekil değiştirmelerin yapının titreşim özellikleri ve stabilitesine etkileri
  1. Tez No: 953200
  2. Yazar: ABDUL AZIZ EIN LAROUZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, bir betonarme iki boyutlu yapının kapasite eğrileri ile temel periyot ve mod şekilleri gibi serbest titreşim parametrelerini, denge yükleri (ikinci mertebe etkileri) dikkate alarak karşılaştırmalı bir çalışma sunmaktadır. Analiz edilen çerçeve, x yönünde üç açıklık, y yönünde beş açıklık ve beş kattan oluşan bir betonarme binadan türetilmiştir. Bina, TS500 ve TBDY2018 standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Kapasite eğrileri, kat kütlesi ve mutlak yükseklik, birinci mod şekli, tek modlu modal katkı ve iki modlu modal katılım olmak üzere dört farklı yatay yük dağılımı altında, ETABS yazılımı kullanılarak elde edilmiştir. Serbest titreşim analizi, her mafsal oluşumunda gerçekleştirilmiştir. Tüm dört durumda, temel periyot genellikle her mafsal oluşumunda artış göstermiş, buna karşın denge yükü parametresi, kırılma anında sıfıra ulaşana kadar kademeli olarak azalmıştır. Katılım faktörleri, analiz boyunca önemli bir değişiklik göstermemiştir. Yük dağılımları arasında, kat kütlesi ve mutlak yükseklik temelli yöntem, mod şekillerinde en büyük değişimi göstermiştir. Birinci mod şekli ve tek modlu modal katkı temelli dağılımlar benzer sonuçlar üretirken, iki modlu modal katılım yük dağılımı, alt katlarda bir tarafa ve üst katlarda diğer tarafa kayma şeklinde belirgin bir değişim göstermiştir. Ayrıca, burkulmaya karşı güvenlik faktörü, yatay yük parametresindeki artışa kıyasla daha belirgin bir azalma sergilemiş ve bu durum, basınç kuvvetleri altında burkulma nedeniyle erken kırılmaya yol açabilme potansiyeline işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative study examining the capacity curves of a reinforced concrete two-dimensional structure, as well as various free vibration parameters, including the fundamental period and mode shapes, while accounting for stability loads (second-order effects). The analyzed frame is derived from a reinforced concrete building with three bays in the x-direction, five bays in the y-direction, and five stories. The building was designed in accordance with TS500 and TBDY2018 standards. The capacity curves were obtained under four different lateral force distributions: based on story mass and absolute elevation, first mode shape, single-mode modal contribution, and two-mode modal participation, utilizing ETABS software. Free vibration analysis was conducted at each hinge occurrence. In all four cases, the fundamental period generally increased with each hinge occurrence, whereas the stability load parameter decreased progressively until reaching zero at failure. The participation factors did not exhibit significant changes throughout the analysis. Among the force distributions, the method based on story mass and absolute elevation demonstrated the largest shift in mode shapes. The distributions based on the first mode shape and single-mode modal contribution produced similar results, while the two-mode modal contribution force distribution showed a notable shift: to one side in the lower stories and to the opposite side in the higher stories. Furthermore, the safety factor against buckling exhibited a more pronounced depreciation compared to the increase in the lateral load parameter, potentially leading to early failure due to buckling force