Genelleştirilmiş nötrosofik beşli sayıların matematiksel yapısının operatör ve uzaklık fonksiyonlarıyla genişletilmesi: teorik ve uygulamalı bir çalışma
Extension of the mathematcal structure of generalized neutrosophic quintuple numbers wth operators and di̇stance functions: a theoretical and applied study
  1. Tez No: 953199
  2. Yazar: KÜBRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu yüksek lisans tezi 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genelleştirilmiş nötrosofik beşli sayılar, nötrosofik sayıların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, Nötrosofik dörtlü kümeleri, bazı öperatörleri, nötrosofik dörtlü kümeler üzerinde skor ve kesinlik fonksiyonunu, araç seçimi ile ilgili bir uygulama ve dört parçalı nötrosofik kümeler verildi. Üçüncü bölümde ise; küme değerli nötrosofik beşli kümeler ve genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli sayılar ve temel özellikleri incelendi, bu yapılarla ilgili örnekler verildi. Dördüncü bölümde genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik beşli sayılar için karar verme metodunun adımları verildi. Ayrıca bu metodun bir uygulaması yapıldı. Önceki metodlarla karşılaştırıldı. Son bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of 5 chapters. In the first chapter, generalized neutrosophic quintuple set, historical development of neutrosophic numbers are mentioned. In the second chapter, neutrosophic quadruple sets, some operators, score and certainty function on neutrosophic quadruple sets, an application on vehicle selection and quadruple neutrosophic sets are given. In the third section, set-valued neutrosophic quintuple set and generalized set-valued neutrosophic quintuple set and their basic properties are analysed and examples are given. In the fourth section, the steps of the decision making method for generalized set-valued neutrosophic quintuple numbers are given. Also an application of this method was made. In the last chapter, the results obtained from the thesis are given.