Perdeli çerçeve sistemlerde temel dönmelerinin üst yapıya etkisi
Effect on the foundation rotations on the superstructure in the wall-frame systems
- Tez No: 39641
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada elastik zemine oturan boşluklu perde sistemlerin elastik ve elasto-plastik analizi yapılmış ve çeşitli plastikleşme durumlarında kesit tesirlerini veren bağıntılar elde edilmiştir. Bunun yanında elastik zemine oturan perde-çerçeve sistemlerde temel dönme ve çökmelerinin üst yapının kesit tesirlerine etkileri matris- deplasman yöntemiyle sayısal olarak incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın konusu, yapılan araştırmalar, kullanılan yöntemler ve varsayımlar belirtilmiştir. ikinci bölümde yüksekliği boyunca üçgen, düzgün yayılı yatay yüklemelerle birlikte tepede tekil yük etkisindeki boşluklu perdenin elastik ve elasto-plastik davranışları incelenmiştir. Üçüncü bölümde yine aynı yüklemeler altındaki sistemin kat kirişlerinden birinin daha rijit olması durumu dikkate alınarak elastik ve elasto-plastik davranışlarına ilişkin kesit etkileri bağlantıları elde edilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde H mertebe etkileri de dikkate alınarak boşluklu perdenin elastik davranışına ilişkin, esası ardışık yaklaşım yöntemine dayanan bir çözüm geliştirilmiştir. Beşinci bölümde uygulamada sıkça karşılaşılan 3 tip perde-çerçeve sistem ele alınarak bu sistemlere ilişkin geometri, yükleme durumları ve varsayımlar belirtilmiş, ayrıca matris-deplasman yöntemine ilişkin bağıntılar kısaca özetlenmiştir. Altına bölümde bulunan ve bilinen bağıntılar örnek sistemlere uygulanarak kesit etkileri ve diyagramları elde edilmiştir. Son bölümde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
These four terms represent the relative displacement due to the bending of the walls, the relative displacement caused by the deformation of the laminas, the relative displacement due to the axial deformation of the walls, the relative settlement of the walls at the foundation respectively. From the equilibrium of moment consideration at any section, the following expression is obtained: M0(x) = -EI0^.+LT(x) Finally, the shear force intensity, q(x), in the connecting medium and the axial force, T(x), in the walls are related by: / » dT Eliminating the variables y(x), q(x) and replacing by e= x / H, following differential equation is obtained for the axial force, T(s): d2T de2 -a2T=-B2M0(s) where H2 = 12EI*bL / 'he3, a2 = Lfi' EI I V1+M