Stellat gangliyon bloğu uygulanan hastalarda ultrasonografiyle optik sinir kılıf çapının değerlendirilmesi ve hemodinamik etkiler
Evaluation of optic nerve sheath diameter and hemodynamic effects by ultrasonography in patients undergoing stellate ganglion block
- Tez No: 953203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Stellat gangliyon bloğu (SGB), servikal sempatik zincirin blokajını sağlayarak baş, boyun ve üst ekstremitenin sempatik innervasyonunu geçici olarak kesen invaziv bir girişimdir. Literatürde SGB'nin sadece periferik değil, santral sinir sistemi üzerinde de etkili olduğu ve serebral kan akımını artırabildiği belirtilmektedir. Optik sinir kılıf çapı (OSKÇ), artan intrakraniyal basıncın (İKB) noninvaziv bir göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, SGB sonrası optik sinir kılıf çapındaki değişimleri ultrasonografi ile değerlendirerek, bu değişimin sempatik blok etkinliğini yansıtan klinik parametrelerle olan ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya kompleks bölgesel ağrı sendromu veya postherpetik nevralji tanısı almış, 20–70 yaş aralığında, koopere 18 gönüllü dahil edilmiştir. Hastalara C6 düzeyinden, ultrasonografi eşliğinde 5 mL %1 lidokain ve 2 mL deksametazon içeren solüsyon ile SGB uygulanmıştır. İşlem öncesi ve sonrası dönemde bilateral kol cilt sıcaklığı, kapnografi, perfüzyon indeksi (PI), numerik ağrı skoru (NRS), vital bulgular ve her iki gözden horizontal ve vertikal düzlemde OSKÇ ölçümleri yapılmıştır ve ortalaması alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Stellate ganglion block (SGB) is an invasive procedure that provides temporary blockade of the sympathetic innervation of the head, neck, and upper extremity by interrupting the cervical sympathetic chain. In the literature, it has been reported that SGB affects not only the peripheral but also the central nervous system and may increase cerebral blood flow. The optic nerve sheath diameter (OSKÇ) is used as a noninvasive indicator of increased intracranial pressure (ICP). This study aimed to evaluate the changes in OSKÇ after SGB using ultrasonography and to investigate the relationship between these changes and clinical parameters reflecting sympathetic block efficacy. Eighteen cooperative volunteers aged between 20 and 70 years, diagnosed with complex regional pain syndrome or postherpetic neuralgia, were included in the study. At the C6 level, 5 mL of 1% lidocaine and 2 mL of dexamethasone were administered under ultrasound guidance for SGB. Bilateral arm skin temperature, capnography, perfusion index (PI), numeric rating scale (NRS) for pain, vital signs, and ONSD measurements in both horizontal and vertical planes from both eyes were recorded before and after the procedure, and the average values were calculated.