Dünya'da tarım sigorta kooperatifleri ve Türkiye'de geliştirme olanakları üzerine bir çalışma
Agricultural insurance cooperative in Turkey and in the world
  1. Tez No: 95321
  2. Yazar: GÜLÇİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜNYA'DA TARIM SİGORTA KOOPERATİFLERİ VE TÜRKİYE'DE GELİŞTİRME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Gülçin YALÇIN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Ekonomisi Ana Bilim Dalı Damşman: Prof. Dr. İ. Hakkı İNAN 2000, Sayfa: 69 Jüri:Prof Dr. İ. Hakkı İNAN Jöri:YrcL Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU JürkYrd. Doç. Dr. İlknur KUMKALE Bu tez Dünya'da ve Türkiye'de sigorta kooperatifçiKğinin durumu ve gelişmesi üzerine yapılan bir çalışmadır. Bu konu incelenirken taran ve kooperatifçilik konulan ile bir bütün olarak ele alınmıştır. Tarımın, Türkiye açısından önemi ve taran kesiminin güvenceye alınması, sigorta kooperatifçiliği kapsamında değerlendirilerek yapılmıştır. Sigorta şirketleri ve sigorta kooperatifleri arasındaki farklar belirlenerek, oldukça büyük riskler karşısında olan çiftçinin karşılaştığı sorunlara yer verilmiştir. Sigorta kooperatifçiliğinin gelişmesi için öncelikle çiftçide bir sigorta bilincinin gelişmesi ve sigortacılıkta güven unsuruna dikkat edilmesi gerekir. HTarımda ileri seviyeye ulaşmış tüm ülkeler kendi doğal, sosyal, ekonomik yapılan ile tarım politikalarını dikkate alarak bir sigorta sistemi kurmuşlardır. Bu sayede üretici çok az masrafla zararını karşılayarak ekonomik ve sosyal güvencesine kavuşmuş olur. Tarımsal alanda sigortacılığın uygulanmasında kooperatiflere birçok görevler düşer. Çünkü tarımda özel sigorta şirketlerinin gideremeyecekleri birçok güçlük vardır. Bunlar ancak sigorta kooperatifleri tararından çözülebilir. Çiftçi kuruluşları öncelikle sigorta konusunu sahiplenerek kendi taran sigorta kooperatifleri birliğini kurmalıdır. İdeal olanı, kooperatifleşmiş üreticileri devlet katkısı ile zorunlu sigorta yapmaktır. ANAHTAR KELİMELER Sigorta Şirketleri, Sigorta Kooperatifleri, Tarımsal Sigorta, Tarımsal Kooperatifçilik, Tarım Sigortalan Kooperatifi m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master AGRICULTURAL INSURANCE COOPERATIVE IN TURKEY AND IN THE WORLD Gülçin YALÇIN The University of Thrace, The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. Of Agricultural Economics Advisor : Prof. Dr. î. Hakkı İNAN 2000, Pages: 69 Jury Jury: Prof. Dr. İ Hakkı İNAN Jury: Yrd Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU Jury: Yrd. Doç. Dr. İlknur KUMKALE This thesis is a study on the situation and the development of Agricultural Insurance Cooperation in Turkey and in the world. While the subject is being analysed Agriculture and Cooperation have been studied together. The importance of Agriculture in the economy of Turkey and security of the people in rural sector have been evalurated within the framework of the insurance cooperation. The differences between the insurance companies and the insurance cooperatives were determined so as to determine the problems that the farmers under the serious risks have confronted In order to improve the insurance cooperatives, firstly the idea of insurance must be improved in farmer's mind. Then must be pointed out about the confidence for the insurance. All the developed countries have established their insurance system in agriculture by taking into consideration their own natural, social and economic structures and agricultural policies. Thus producers may pay less for their damage and they may have their economic and social guarantee. IVHie cooperatives have many duties on practicing of insurance in agricultural sector. Because the private insurance companies cannot solve all the problems in agriculture. These problems can only be solved by the insurance cooperatives. It's essential for farmer institutions to establish their own agricultural insurance cooperative union. Making mandatory insurance by means of producer cooperatives by the help of the goverment is the ideal one. KEY WORDS: Insurance Companies, Insurance Cooperation, Agricultural Insurance, Agricultural Cooperation, Agricultural Insurance Cooperation