Araç içi haberleşme sistemleri ve trafik işaretlerinin otomatizasyonu
In-vehicle communication systems and automatization of traffic signs
- Tez No: 953221
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde araç içi elektronik sistemlerin gelişimiyle birlikte, bu sistemlerin birbiriyle güvenli, hızlı ve verimli bir şekilde haberleşmesi hayati önem kazanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle araç içi haberleşme protokollerinden CAN, LIN, FlexRay, Automotive Ethernet ve MOST teknolojileri detaylı bir şekilde incelenmiş; her bir protokolün genel özellikleri, mesaj yapıları, kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları ele alınarak kapsamlı bir karşılaştırma sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise trafik işaretlerinin algılanması ve yorumlanması üzerine yoğunlaşılmıştır. Robotik sistemlerde kullanılan görsel temelli özel bir dil olan Robotik U language ile trafik işaretleri görselleri eşleştirilmiş ve bu eşlemenin otomatik sistemlerde kullanılabilirliği gösterilmiştir. Ayrıca yaygın olarak kullanılan QR kod, DataMatrix, MaxiCode, Aztec kodu ve PDF417 gibi görsel tabanlı veri gösterim yöntemleri hakkında kısa bilgiler verilmiş, bu kodların görsellerine bulanıklık uygulanarak U language ile karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda, Robotik U language'ın düşük kalite koşullarında dahi okunabilirliğini koruyabildiği, dolayısıyla trafik işareti tanıma uygulamalarında daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda hem araç içi haberleşme sistemlerinin karşılaştırmalı durumu hem de trafik işaretlerinin görsel temsili ile tanınmasında hangi yöntemlerin daha güvenilir olduğu değerlendirilmiştir. Bu bütünsel yaklaşım, akıllı ulaşım sistemleri ve otonom araç teknolojileri için temel teşkil edebilecek bir model sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of in-vehicle electronic systems, secure, fast, and efficient communication between these systems has become critically important. In this study, in-vehicle communication protocols including CAN, LIN, FlexRay, Automotive Ethernet, and MOST are examined in detail. The general characteristics, message structures, application areas, advantages and disadvantages of each protocol are discussed and a comprehensive comparison is presented. The second part of the thesis focuses on the detection and interpretation of traffic signs. Traffic sign images are matched with a visual-based language used in robotics called Robotic U language, demonstrating the feasibility of using this method in automated systems. Additionally, commonly used visual data representation methods such as QR code, DataMatrix, MaxiCode, Aztec code, and PDF417 are briefly introduced. A blur effect is applied to the images of these codes, and a comparative analysis with the U language is conducted. The results show that the Robotic U language maintains its readability even under low-quality conditions, indicating its superiority in traffic sign recognition applications. As a result, both the comparative evaluation of in-vehicle communication systems and the reliability of different methods for visual traffic sign recognition are discussed. This holistic approach aims to provide a foundational model for intelligent transportation systems and autonomous vehicle technologies.