Böbrek transplantlı hastalarda BK virüs infeksiyonundatedavi yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison of treatment approaches in BK virus infection in kidney transplanted patients
- Tez No: 619500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Böbrek transplantasyonu sonrası BK polyomavirüs reaktivasyonu yaygındır. Erken allograft kaybı için bir risk faktörüdür. Tedavisinde immünsüpreyonun azaltılması en önemli yaklaşımdır. Bu çalışmada kan ve/veya idrarda BKV DNA saptanan hastalarda immünsüpresif tedavi değişikliliğinin etkinliğini ve immünsüpresif tedavinin azaltılmasının güvenirliliğini araştırmak amaçlanmıştır. Metot: Çalışmamıza İstanbul Tıp Fakültesiden takip edilen kan ve/veya idrarda BKV DNA saptanan 97 hasta alındı. Hastaların dosyaları retrospektif tarandı. İmmünsüpresiflerin azaltılmasına göre hastalar kalsinörin inhibitörün azaltılması, antiproliferatifin azaltılması, mTORi'ne geçiş ve azatiyoprine geçiş olarak dört gruba ayrıldı. Her tedavi değişikliği öncesi ve sonrasında idrar ve kanda BKV DNA bakıldı. Tüm hastalarda tedavi değişikliği öncesi ve sonrasında panel reaktif antikorlar (PRA) araştırıldı. Bulgular: 97 hastanın 58'i erkek idi. Yaş ortalaması 47 yıldı. Transplantasyon tarihi ile ilk BKV (kan veya idrar) saptanma arası geçen süre ortalama 757,01±1243,29 (22-6021) gün olarak bulundu. İlk kan BKV DNA düzeyi ortalaması 27.328 kopya/mL (51-448.634), idrar BKV DNA düzeyi ortalaması 182.153.695 kopya/mL (251-1.000.000.000) bulundu. 26 (%26,8) hastaya böbrek biyopsisi yapıldı. 4 hastada (%4,1) BKV nefropatisi saptandı. 13 (%13,4) hastada immünsüpresyon azaltıldıktan sonra PRA pozitifleşti. 28 hastada (%29,2) kalsinörin inhibitörü ve 18 hastada (%18,8) antiproliferatif azaltıldı, 10 hastada (%10,4) hem kalsinörin inhibitörü hem de antiproliferatif azaltıldı, 9 hastada (%9,4) antiproliferatif ilaç olarak azatiyoprine geçildi. Azatiyoprin (AZA) alan hastalarda kan BKV DNA düzeyi ilk tedavi değişikliği öncesine göre son tedavi değişikliği sonrası anlamlı olarak azaldığı (p değeri= 0,012) gösterilmiştir. Sonuç: Posttransplant BKV infeksiyonu tedavisinde immünsüpresyonun azaltılması etkindir. Ancak yeni gelişen PRA nedeniyle hastalar yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Backgraund: BK polyomavirus reactivation after renal transplantation is common. It is a risk factor for early allograft loss. Reducing immunosuppression is the most important approach in the treatment. The aim of this study was to investigate the efficacy of immunosuppressive therapy modification and the safety of reducing immunosuppressive therapy in patients with BKV DNA in blood and / or urine. Methods: 97 patients with BKV DNA detected in blood and / or urine followed by Istanbul Medical Faculty were included in the study. The files of the patients were retrospectively reviewed. According to the reduction of immunosuppressives, patients were divided into four groups as calcineurin inhibitor reduction, antiproliferative reduction, transition to mTORi and azathioprine. BKV DNA was measured in urine and blood before and after each treatment change. Panel reactive antibodies (PRA) were investigated before and after treatment change in all patients. Results: Of the 97 patients, 58 were male. The average age was 47 years. The mean time between transplantation and first BKV (blood or urine) was 757.01 ± 1243.29 (22-6021) days. The mean blood BKV DNA level of the first blood was found to be 27.328 copies / mL (51-448.634), and the mean urine BKV DNA level was 182.153.695 copies / mL (251-1.000.000.000). Renal biopsy was performed in 26 (26.8%) patients. BKV nephropathy was detected in 4 patients (4.1%). PRA was positive in 13 (13.4%) patients after immunosuppression was reduced. In 28 patients (29.2%) calcineurin inhibitor and in 18 patients (18.8%) antiproliferative reduced, in 10 patients (10.4%) both calcineurin inhibitor and antiproliferative reduced, 9 patients (9.4%) were switched to azathioprine as an antiproliferative drug. It was shown that blood BKV DNA level decreased significantly in patients receiving azathioprine (AZA) after the last treatment change (p value = 0.012). Conclusions: Reduction of immunosuppression is effective in the treatment of posttransplant BKV infection. However, patients should be closely monitored for newly developed PRA.