Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan hastalarda diyet alışkanlıkları ile serum nesfatin-1 ve nöroglin-4 düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between dietary habits and serum nesfatin-1 and neuregulin-4 levels in patients with low ejection fraction heart failure
  1. Tez No: 953232
  2. Yazar: TUĞBA DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN IŞIKSAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmanın hedefi düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan hastaların diyet alışkanlıkları ile serum nesfatin-1 ve nöroglin-4 (NRG-4) düzeyinin araştırılması ve tedavi yaklaşımlarının terapötik ve protektif açıdan geliştirilmesidir. Araştırmanın evrenini Nisan 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine kalp yetmezliği ön tanısıyla başvuran 151 hasta oluşturmaktadır. Kalp yetmezliği olan hastaların ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve NYHA (New York Kalp Derneği) fonksiyonel sınıflaması derecelendirilmiş ve hastalara anket formu uygulanmıştır. Serum nesfatin-1 ve NRG-4 seviyeleri analizi için hastalardan kan örnekleri alınarak, numuneler ELİSA test kitleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi, Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, pişirme yöntemi olarak kızartma yöntemini sık tercih eden bireylerde tercih etmeyenlere göre daha düşük NRG-4 seviyeleri, düzenli spor yapan kişilerde yapmayanlara göre daha yüksek NRG-4 seviyeleri tespit edilmiştir. NRG-4 düzeyi ile taze meyve tüketme sıklığı arasında pozitif, gazoz/kolalı içecek ve şeker tüketme sıklığı arasında ters yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak Nesfatin-1 seviyeleri ile antropometrik ölçümler, öğün sayısı, dışarıdan yemek yeme sıklığı, besin tüketim sıklıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the dietary habits and serum nesfatin-1 and neuregulin-4 (NRG-4) levels of patients with low ejection fraction heart failure and to develop treatment approaches in terms of therapeutic and protective. The universe of the study consists of 151 patients who applied to the cardiology polyclinic of Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training & Research Hospital with a preliminary diagnosis of heart failure between April 2022 and July 2022. Ejection fraction (EF) and NYHA (New York Heart Association) functional classification of patients with heart failure were graded and a questionnaire form was applied to the patients. For the analysis of serum nesfatin-1 and NRG-4 levels, blood samples were taken from the patients and the samples were analyzed with ELISA test kits. In the evaluation of the data obtained, descriptive statistical methods, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Pearson correlation analysis, Spearman's rho correlation analysis were used. According to the results of the study, lower NRG-4 levels were found in individuals who frequently preferred frying as a cooking method, and higher NRG-4 levels were found in people who regularly exercised compared to those who did not. A positive correlation was found between the NRG-4 level and the frequency of consuming fresh fruit, and an inverse relationship was found between the frequency of consuming soda/cola drinks and sugar. However, there was no statistically significant relationship between Nesfatin-1 levels and anthropometric measurements, number of meals, frequency of eating out, and frequency of food consumption.