Yanan ve doğal olarak gençleştirilen Kızılçam (Pinus brutia ten.) sahalarında gençleştirme ve fidan büyüme performansı
Regeneration and seedling growth performance on burnt and naturally regenerated Turkish red pine (Pinus brutia ten.) sites
  1. Tez No: 953233
  2. Yazar: ESMA BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA EŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İklim değişikliğine bağlı olarak, gerek ülkemizde gerekse de dünyada yıllara göre orman yangınları sayısı ve etkilediği alanlarda önemli artışlar görülmektedir. Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ekosistemlerinde, yangın sonrası zarar gören orman ekosistemleri ivedilikle yetişme ortamı özellikleri ve ağaç türlerinin silvikültürel istekleri doğrultusunda gençleştirilmektedir. Bu durum ormanların sürdürülebilirliği açısından önem ve ivedilik arz etmektedir. Yangın görmüş ormanlık alanların gençleştirme faaliyetleri sonrasında sahada bulunan genç fertlerin fiziksel durumunun gözlemlenmesi gereklilik göstermiştir. Ancak yanan alanda yapılan doğal gençleştirme ve silvikültür planı döneminde doğal gençleştirilen alanların farklılıklarının kıyaslanmasında gözlemlerin yanı sıra sayısal verilerle ortaya konulan çalışma, bu konu hakkındaki bilgi eksikliğine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
At the end of the study, no significant differences were found between treatments (natural regeneration with and without fire) in terms of mean spacing density and height of three-year-old TRP seedlings. Although the mean root collar, crown diameter, and vigor of seedlings from the regeneration plot without fire history were nearly twice as high compared to seedlings from the burned plot, these differences were not statistically significant. However, compared to the burned area, the mean dry weight of root, stem, and needle, aboveground weight (stem and needle), and total weight (root-stem-needle) of seedlings were significantly higher on the naturally regenerated sites without a burn history. The results of the study show that the natural regeneration process without fire history provides better early growth performance compared to the naturally regenerated seedlings growing on the burned sites. Continuing the study in the long term is recommended for more decisive data.