Kompozit üretiminde otomatik fiber serme yönteminin araştırılması ve deneysel karakterizasyonu
Research and experimental characterization of automatic fiber placement method in composite production
- Tez No: 953234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kompozit malzemelerin havacılık ve savunma sanayiinde kullanımının artması ile birlikte kompozit imalat yöntemleri üzerine çalışmalar ve gelişmeler yaşanmıştır. El ile serim yönteminde rastlanan düşük tekrarlanabilirlik, üretim hızı düşüklüğü, büyük ve kompleks yapıların imalatının zorluğu, hurda malzeme oranının fazla olması gibi sorunlar sebebiyle otomatik fiber serme yöntemi gibi yenilikçi imalat yöntemleri geliştirilmiştir. Otomatik fiber serme yöntemi bir çok avantajı olmasının yanında makine ve üretilen geometrilerden kaynaklı bazı sorunlar da ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada otomatik fiber serme yöntemi detaylı olarak anlatılmıştır. Bu yöntem ile üretilen yapılardaki imalat kaynaklı hatalar ve çözümleri incelenmiştir. Otomatik fiber serme yöntemi ile üretilmiş test plakalarından elde edilmiş delikli ve deliksiz numuneler çentiksiz çekme testi, çentiksiz basma testi, delikli çekme testi, delikli basma testi olmak üzere 4 farklı yöntem ile deneyler yapılmış ve literatürde aynı malzeme ile gerşekleştirilen deneysel çalışma olmadığından üretici firmanın paylaştığı sayısal değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada kompozit imalat sürecinin tüm safhaları detayları ile açıklanmıştır. Üretim kalitesinin yükseltilebilmesi imalat aşamalarının anlaşılması ile mümkün olacaktır. Literatür araştırmasında deneylerde kullanılan aynı malzeme ile yapılan çalışma bulunamamıştır ve deney sonuçları doğrudan üretici firma tarafından paylaşılan sayısal değerleri ile değerlendirilmiştir. Deney sonuçlarında çentiksiz çekme testi ve çentiksiz basma testi sonuçları üretici firmanın paylaştığı sayısal değerlerden düşük ölçülmüştür ve sonuçlar bölümünde paylaşılmaktadır. Deney sonuçlarında delikli çekme testi ve delikli basma testi değerleri üretici firma tarafından paylaşılan sayısal sonuçlarla tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of composite materials in the aviation and defense industries, there have been studies and developments on composite manufacturing methods. Due to the problems encountered in the hand layup method such as low repeatability, low production speed, difficulty in manufacturing large and complex structures, and high scrap material rate, innovative manufacturing methods such as the automatic fiber placement method have been developed. Although the automated fiber placement method has many advantages, it also causes some problems due to the machine and the produced geometries. In this study, the automated fiber placement method is explained in detail. Manufacturing-related errors and their solutions in the structures produced with this method were examined. Test plates produced by automated fiber placement method; Experiments were carried out with 4 different methods: unnotched tensile test, unnotched compression test, open hole tensile test, open hole compression test, and were compared with the numerical values shared by the manufacturer, since there is no experimental study conducted with the same material in the literature. In this study, all stages of the composite manufacturing process are explained in detail. Improving production quality will be possible by understanding the manufacturing stages. In the literature search, no study was found with the same material used in the experiments, and the experimental results were evaluated directly with the numerical values shared by the manufacturer. In the experimental results, the unnotched tensile test and the unnotched compression test results were measured lower than the numerical values shared by the manufacturer and they are shared in the results section. In the experimental results, the open hole tensile test and the open hole compression test are consistent with the numerical results shared by the material manufacturer.