Tekstil ve hazır giyim alanında Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin fikri ve sınai mülkiyet faaliyetleri üzerine bir inceleme
A review on intellectual and industrial property activities of R&D and design centers in the field of textile and ready-to- wear clothing
  1. Tez No: 953235
  2. Yazar: HATİCE KURT SARIDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Political Science, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tekstil ve hazır giyim alanlarında faaliyet gösteren Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin 2004–2024 yılları arasında gerçekleştirdiği fikri ve sınai mülkiyet (FSMH) faaliyetlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada veri kaynağı olarak TÜRKPATENT'in çevrimiçi veri tabanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın kamuya açık istatistik portalı kullanılmış, merkez bazlı patent ve faydalı model başvuruları ile tescil verileri dökümantasyon yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler, tematik içerik analizi yöntemi kullanılarak“Makine”,“Ürün”ve“Süreç”olmak üzere üç tema altında sınıflandırılmıştır. Her bir tema kendi içerisinde işlevsel ayrışma esas alınarak“Üretim”,“Alan”ve“Özellik”kategorileri beraberinde 33 ayrı bileşen ile incelenmiştir. Bulgular, Ar-Ge merkezlerinin patent ve faydalı model başvuruları açısından yüksek üretkenlik sergilediğini; özellikle“Makine”ve“Süreç”temalarında yoğunlaştığını göstermektedir. Tasarım merkezlerinin ise“Ürün”teması altında estetik ve işlevselliğe odaklanan özgün ancak sayıca sınırlı başvurular yaptığı belirlenmiştir. Araştırmada tasarım merkezlerinin FSMH üretimi konusunda desteklenmesi, Ar-Ge ve tasarım merkezleri arasında iş birliğinin artırılması ve hazır giyim sektörüne özgü Ar-Ge teşviklerinin yaygınlaştırılması yönünde öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca, 5746 sayılı kanun çerçevesinde iki merkez türünün tanımlarının yapısal ve işlevsel olarak netleştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Araştırmanın hedefleri, tekstil ve hazır giyim alanında Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin fikri ve sınai mülkiyet faaliyetlerinin yenilikçi üretim eğilimlerini tematik açıdan görünür kılmak, sektörün gelişimine yönelik politika önerileri sunmak ve elde edilen bulguların araştırmacılar, politika yapıcılar ve sektör temsilcileri için faydalı bir kaynak oluşturmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the intellectual and industrial property (IPR) activities of R&D and design centers operating in the textile and apparel fields in Turkey between 2004 and 2024. TURKPATENT's online database and the public statistics portal of the Ministry of Industry and Technology were used as data sources, and center-based patent and utility model applications and registration data were collected through documentation method. The data obtained were classified under three themes as“Machine”, 'Product' and“Process”using thematic content analysis method. Each theme was analyzed with 33 separate components under the categories of“Production”, 'Field' and“Feature”based on functional decomposition. The findings show that R&D centers exhibit high productivity in terms of patent and utility model applications; they are particularly concentrated in the“Machine”and“Process”themes. Design centers, on the other hand, were found to have made unique but limited number of applications focusing on aesthetics and functionality under the“Product”theme. In the research, recommendations were developed to support design centers in the production of FSMH, to increase cooperation between R&D and design centers, and to expand R&D incentives specific to the apparel industry. It was also emphasized that the definitions of the two types of centers should be structurally and functionally clarified within the framework of Law No. 5746. The objectives of the research are to make the innovative production trends of intellectual and industrial property activities of R&D and design centers in the field of textile and apparel visible from a thematic perspective, to provide policy recommendations for the development of the sector and to ensure that the findings obtained will constitute a useful resource for researchers, policy makers and sector representatives.