Eski Şam'daki avlulu konutların yeniden işlevlendirilmesinin sürdürülebilirlik açısından irdelenmesi
An examination of the adaptive reuse of courtyard houses in Old Damascus in terms of sustainability
  1. Tez No: 953246
  2. Yazar: BAYAN BWIDANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Avlulu konutlar, mekânsal, insani ve zamanla değişen ihtiyaçlara uyum sağlayarak önemli bir tasarım modeli olarak öne çıkmıştır. Bu evler, toplumsal etkileşim, kültürel değerler ve ticari amaçlar doğrultusunda tasarlanmış olup, toplumun kimliğini yansıtırken, iklim koşullarına uygun mimari bir çözüm de sunmuştur. Bu araştırma, geleneksel avlulu evlerin tarihsel gelişiminden mekânsal organizasyonuna, öğelerinin işlevsel özelliklerinden sürdürülebilirlik bağlamındaki rollerine kadar kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Mahremiyet, esneklik, iklim uyumu ve mekânsal coğrafya gibi temel özelliklerinin yanı sıra, bu yapıların kentsel dokuyla ilişkileri incelenerek sürdürülebilir kalkınmaya katkıları tartışılmaktadır. Ayrıca, literatürde sürdürülebilirlik kriterlerine göre avluların analizine odaklanan önceki çalışmalar ele alınmış; önceki çalışmalarda yer alan sürdürülebilirlik hedefleri ve faktörler, analizler ve ilişki diyagramları ve Ortadoğu örnekleri aracılığıyla bir araya getirilmiştir. Araştırma, avlulu evlerin yeniden kullanımının sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik kriterleriyle bağlantılarını ortaya koymaktadır. Tez kapsamında, Şam'dan örnekler üzerinden bu evlerin korunması ve modern ihtiyaçlara uygun hale getirilmesi tartışılmaktadır. Şam'ın eski şehir surları içinde yer alan avlulu evler, şehrin temel yapısal birimlerinden birini oluşturmaktadır. Araştırma, bu evlerin mimari ve sosyal değerlerinin yeniden canlandırılma potansiyeline dikkat çekerken, aynı zamanda bu yapıların kültürel miras olarak korunmasının ve günümüz ihtiyaçlarına uyarlanmasının önemini vurgulamaktadır. Avlular, esnek tasarımları ve organizasyonel özellikleri sayesinde pek çok farklı işlevi yerine getirebilmektedir. Bu bağlamda, geleneksel avlulu evlerin mimari, sosyal ve çevresel değerlerini koruyarak yeni işlevlerle uyumlu hale getirilme olanakları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Courtyard houses have appeared as a significant design model, adapting to spatial, human, and evolving needs. These houses were designed to facilitate social interaction, uphold cultural values, and serve commercial purposes, reflecting the community's identity while also providing an architectural solution tailored to climatic conditions. This study offers a comprehensive analysis of traditional courtyard houses, addressing their historical development, spatial organization, functional elements, and roles within the context of sustainability. In addition to key features such as privacy, flexibility, climate adaptation, and spatial geography, the relationship of these structures with the urban fabric is examined, and their contributions to sustainable development are explored. Moreover, previous studies analyzing courtyards based on sustainability criteria are reviewed, with sustainability goals and factors identified in earlier research integrated through analyses, relational diagrams, and examples from the Middle East. The study highlights the connections between the reuse of courtyard houses and social, environmental, and economic sustainability criteria. As part of this research, examples from Damascus are used to discuss the preservation of these houses and their adaptation to modern needs. Courtyard houses located within the old city walls of Damascus constitute one of the city's fundamental structural units. The study emphasizes the potential for revitalizing the architectural and social values of these houses, while also highlighting the importance of preserving them as cultural heritage and adapting them to contemporary requirements. Courtyards, with their flexible designs and organizational features, can serve various functions. In this context, the possibilities of preserving the architectural, social, and environmental values of traditional courtyard houses while adapting them for new uses are examined.