Biyolojik ajan kullanan psoriasis tanılı hastalarda lipit profil parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profile parameters in patients diagnosed with psoriasis using biologic agents
  1. Tez No: 953247
  2. Yazar: CEYDA KILIÇTAŞ KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Psoriasis, yalnızca deri lezyonlarıyla sınırlı kalmayıp sistemik inflamasyonla ilişkili kronik bir hastalıktır. Artmış proinflamatuar sitokinler (TNF-α, IL-17, IL-23), çeşitli metabolik bozukluklara zemin hazırlayabilir. Bu çalışmada, biyolojik ajan tedavisi alan psoriasis hastalarında sistemik inflamasyonun azalmasının metabolik parametreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yöntem: Temmuz 2024 - Şubat 2025 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne başvuran ve biyolojik ajan tedavisi başlanan 18 yaş üstü 200 psoriasis hastası retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tedavi başlangıcı ve 6. ayda AST, ALT, total kolesterol, trigliserid ve LDL düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %55,5'i erkek (n=111), %44,5'i kadın (n=89) olup yaş ortalaması 44,1±13,1 yıldır. En sık kullanılan biyolojik ajanlar risankizumab (%27,5) ve iksekizumab (%21,5) olmuştur. Tüm grupta tedavi öncesi ve sonrası AST (27,1±12,5 vs. 26,8±11,9 U/L; p=0,61), ALT (29,4±13,7 vs. 28,9±13,2 U/L; p=0,49), total kolesterol (195,3±41,2 vs. 196,5±42,1 mg/dL; p=0,72), trigliserid (151,8±77,6 vs. 155,4±79,1 mg/dL; p=0,33) ve LDL (118,6±35,9 vs. 119,8±36,2 mg/dL; p=0,65) düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Alt grup analizinde kadın hastalarda trigliserid düzeyinde belirgin bir artış izlenmiştir (148,2±68,5 mg/dL'den 162,9±71,4 mg/dL'ye; p=0,009). Diğer parametrelerde cinsiyete veya kullanılan biyolojik ajana göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca, 6. ay sonunda vücut kitle indeksinde %0,64 oranında hafif bir artış gözlenmiş ancak bu değişiklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,28). Sonuç: Biyolojik tedavi alan psoriasis hastalarında karaciğer enzimleri ve lipit profili genel olarak stabil seyretmiştir. Ancak özellikle kadın hastalarda trigliserid düzeyindeki artış dikkate değerdir. Biyolojik ajanların metabolik etkilerini daha iyi anlayabilmek için uzun dönemli ve geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic disease associated with systemic inflammation, extending beyond skin lesions. Elevated proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-17, IL-23) may predispose patients to metabolic disorders. This study aimed to evaluate the impact of biologic therapies on metabolic parameters in psoriasis patients by assessing the potential reduction in systemic inflammation. Methods: A retrospective analysis was conducted on 200 psoriasis patients aged over 18 who started biologic therapy at Cerrahpaşa Medical Faculty between July 2024 and February 2025. Levels of AST, ALT, total cholesterol, triglycerides, and LDL were compared at baseline and after 6 months of treatment. Results: Of the patients, 55.5% were male (n=111) and 44.5% were female (n=89), with a mean age of 44.1±13.1 years. The most frequently used biologics were risankizumab (27.5%) and ixekizumab (21.5%). No statistically significant changes were observed in AST (27.1±12.5 vs. 26.8±11.9 U/L; p=0.61), ALT (29.4±13.7 vs. 28.9±13.2 U/L; p=0.49), total cholesterol (195.3±41.2 vs. 196.5±42.1 mg/dL; p=0.72), triglycerides (151.8±77.6 vs. 155.4±79.1 mg/dL; p=0.33), or LDL (118.6±35.9 vs. 119.8±36.2 mg/dL; p=0.65). However, in female patients, triglyceride levels significantly increased (148.2±68.5 to 162.9±71.4 mg/dL; p=0.009). No significant differences were observed based on gender or biologic agent used. A slight increase in BMI (0.64%) was noted at 6 months, but this was not statistically significant (p=0.28). Conclusion: Liver enzymes and lipid profiles remained generally stable over six months of biologic treatment. The observed triglyceride increase in female patients highlights the need for further long-term studies with larger cohorts.